Hasta Güvercinler Nasıl Beslenir?

Güvercin yetiştiricilerinin aklını kurcalayan en önemli mevzulardan biri de güvercinlerinin hasta olmasıdır. Peki, Hasta Güvercinler Nasıl Beslenmelidir?

Güvercin yetiştiricilerinin aklını kurcalayan en önemli mevzulardan biri de güvercinlerinin hasta olmasıdır. Peki, Hasta Güvercinler Nasıl Beslenmelidir? Güvercinlerin beslenmesi yapılırken genelde tohum tanesiyle beslemek gerekir. Çünkü dişleri olmadığından dolayı yemleri direk yutacak ve ağzının altında yer alan kursağa iter. Yedikleri besinin taşlık bölümünde parçalanmasıyla beslenirler. Güvercinlerin yaşam sürelerini uzatmak için iyi beslemek gerekir. Hasta olan güvercine buğday tanesi vermek onu daha da güçsüz kılar. Hasta olan güvercinlerin yiyecekleri arasında:

  • Mısır taneleri,
  • Pirinç tohumları,
  • Bezelyeler,
  • Kendir tohumu ve kırmızı mercimek yer almalı.

Hasta güvercininiz besinden gereken vitamini alması için yukarıdaki bakliyat karışımlarının verilmesi önemlidir. Aynı zamanda güvercinlere verilen yemlerin temiz olması ve toz bulundurmaması da gerekir.

Güvercin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvercinler bakılması zevkli olan kuş türleri arasında yer alır. Sayısız birbirinden farklı güvercin çeşidi bulunur. Bundan dolayı her bir beslediğiniz kuşun türüyle ilgili bilgi edinmiş olmanız önemlidir. Bu adımlardan en önemlisi ve ilki güvenilir bir barınmaya sahip olması ikincisi beslenmesinin düzenli olması üçüncüsü de su içme durumu olmaktadır. Güvercin kümesleri onların boyutuna ve yeme içme düzenine uygun olarak tasarlanmalıdır. Farelerin ulaşma imkanının olmayacağı alanlara güvercin yuvası yapılmalı ve güvercinlerin beslenme düzenine dikkat edilmeli. Onlara her daim temiz su kabı ve taze su koymalı yemlerini sık sık kontrol etmeli gerekirse hassas ve narin bir şekilde elle beslemeliyiz.