Yavru Güvercin Bakımı Nasıl Olmalı?

Güvercin besleyen kişilerin veya güvercin beslemeyi düşünen kişilerin güvercin bakımıyla ilgili mutlaka bilgi sahibi olması gerekir. Normal güvercin bakımıyla yavru güvercin bakımı farklı olmaktadır.

Güvercin besleyen kişilerin veya güvercin beslemeyi düşünen kişilerin güvercin bakımıyla ilgili mutlaka bilgi sahibi olması gerekir. Normal güvercin bakımıyla yavru güvercin bakımı farklı olmaktadır. Yavru güvercin bakımı özenli ve bilgili olunması gereken bir konudur. Özellikle doğru bir şekilde beslenen yavru güvercinler yetişkin olana kadar bakımına ekstradan özen göstermeniz gerekiyor. Siz değerli okurlarımıza yavru güvercin bakımı ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Fakat öncelikle 20 günlük bir kuluçka döneminden sonra güvercinlerin yumurtadan çıktıklarını belirtmekte fayda var.  

Yavru Güvercin Bakımı

Yavru Güvercin Bakımı yaparken öncelikle yem konusunda dikkat etmeniz gerekiyor. Herhangi bir destek olmadan yem yiyene dek güvercininize mama vermeniz gerekiyor. Güvercininiz yumurtadan çıktıktan sonra 3 ay boyunca mamayla beslenmesi doğrudur. Dünyaya gelen güvercin her ne kadar yetişkin bir güvercin gibi gözükse de sindirim sistemleri yetişkin güvercin yemi tüketmeye uygun değildir. Yavru güvercin bakımı hakkında bilinmesi gereken bir diğer unsur da annesinin yanında olması durumunda herhangi bir desteğe ihtiyaç duyması gerekir. Çünkü annesi yavru güvercinleri ürettiği sütle kolayca beslenir.  

Yavru güvercinler ne sıklıkla beslenir sorusuna açıklık getirelim. 5 günlük olana kadar günde 2 veya 3 kere vermeniz gerekir. Doymadığı zaman 4 ile 5 defa besleme yapabilirsiniz. Güvercin 3 haftalık olduğu zaman şırınga ile beslemeye devam ederken diğer yandan da ona gagalamayı öğretmeniz gerekiyor. Bunun için de önüne küçük yem bırakabilirsiniz. Yavruyken çok yeşillik vermemeye dikkat edin. Yavruluk döneminde yeşillikten uzak tuttuğunuzda daha sağlıklı olduğunu görebileceksiniz. Ayrıca mutlaka yaşadığı kafes içine su kabı koymanız gerekiyor. Kafasını nazik bir şekilde su kabına sokup su içmeyi öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu aşamada son derece sabırlı olmanız gerekiyor. Güvercinler 6 haftalık olduğu zaman yavaş yavaş tüylenmeye başlayacak. Fakat tüylenmiş olduğunda yavru güvercin eğitimi için hazır hale geldiği anlamına gelmeyecektir.