Türkiye de Olan Güvercin Türleri

Bulunduğumuz hemen her yerde, her sokak köşesinde,  her lamba direğinde, her şehir parkında gördüğümüz canlılardan biri de güvercindir. Her ne kadar onlarla sıklıkla karşılaşmaya, onları beslemeye alışık olsak da ülkemizin kaç farklı güvercin türüne ev sahipliği yaptığını da bilmiyoruz. Şehirlerimize, mahallelerimize renk katan güvercin türlerini yakından incelemeye ne dersiniz?

Güvercinler, Columbiformes takımı adıyla iki alt türe ayrılır. Bu türlerden biri Columbae ve diğeri de Pterocletes adı verilen familyadır. Yalnızca Columbidae familyasında 250 türden fazla güvercin türü bulunurken bu güvercin türleri dünyanın her bir noktasında kendinden izler bırakmıştır. Toplu halde yaşayan bu güvercinlerin ülkemizde ise 6 farklı türü bulunmaktadır.

Türkiye’de Bulunan 4 Farklı Güvercin Türü

Türkiye’de bulunan 4 farklı güvercin türü bulunmaktadır. Aslında pek çok güvercin olsa da Türkiye genelinde 4 farklı güvercin türü vardır. İşte, bu güvercinler:

Kaya Güvercini

Literatürde aslında Columba Livia olarak bilinen Kaya Güvercinleri evcil güvercinlerin atası olarak kabul edilmektedir. Mavi  bir gövdeye ve açık kurşuni kanatlara sahip olan Kaya Güvercinin kanadında iki adet siyah şerit bulunmaktadır. Kırlarda, tarlalarda, kaya kovuklarında yaşayan Kaya Güvercinleri isimlerini de buradan alırlar.

Tahtalı Güvercin

Güvercin familyasının en iri yapılısı olan Tahtalı Güvercin, boynunun her iki yanında ve kanatlarında beyaz şeritler bulunmaktadır. Boyları 40 cm kadar olan tahtalı güvercin sarı bir gagaya ve kırmızı bacaklara sahiptir.

Gökçe Güvercin

Columba Oenas olarak bilinen Gökçe güvercin aslında Kaya Güvercinine de benzerler. Kaya güvercininden ayrılan en önemli özelliği ise renginin daha koyu mavi olmasıdır. Ağaç, kaya ve toprak kovuklarında yuva yapmayı seven Gökçe Güvercini yaşlı ormanları çok sever

Evcil Güvercin

En karakteristik özellikleri değişiklik sevmemeleridir. Eşlerine ve çocuklarına yüksek bağlılık duyan evcil güvercinler yerleşik hayatı tercih ettikleri için zaman içinde evcilleşmişlerdir. Yön bulma konusunda çok ustalardır. Kaya güvercinleriyle sıkça karıştırılırlar. Tüm dünya genelinde farklı amaçlar doğrultusunda yetiştirilen Evcil güvercinler taklacı ve Mardin adıyla bilinen türlere sahiptir. 30’dan fazla ırkı bulunan bu güvercin evde beslenebilir.