Taklacı Güvercin Bakımı ve Özellikleri

Dünya genelinde ilgi gören ve adından bahsettiren taklacı güvercini ülkemizde de pek çok kuşcunun gözbebeği haline gelmeyi başardı. Taklacı Güvercin Bakımı ve Özellikleri nasıl yapılır? sorusunun cevabı yazımızda yer alıyor.

Dünya genelinde ilgi gören ve adından bahsettiren taklacı güvercini ülkemizde de pek çok kuşcunun gözbebeği haline gelmeyi başardı. Gerek asil duruşu gerek uçarken manevra yapması gerek ise sergiledikleri yeteneklerle oldukça ilgi çekici olmayı başaran taklacı güvercini Anadolu'nun farklı bölgelerinde yetiştirilen bir güvercindir. Katıldıkları yarışmalarda güvercinler ödül kazanmışlardır. 

Taklacı Güvercinlerin Tarihi

Taklacı Güvercinlerin Tarihi kökeni Orta Asya'dan gelir. Türkler, Orta Asya'da yaşadığı dönemlerde bu güvercinlerin atası Ankutlar olarak biliniyordu. Günümüzde olduğu gibi o dönemde de ilgi odağı olmayı başarmıştır. Bu bölge eski Türkçe'de Takla Makan adıyla bilinir. Pek çok Rus taklacı güvercin ırkının da Orta Asya'dan geldiği bir gerçek olmaktadır. 

Türklerin meşhur göçü ile beraber taklacı güvercinler de dünyaya yayılmıştır. Selçuklu Devletinin Abbasilerle arasında olan savaşta Arap Taklacı Güvercin Irkları da ortaya çıkmıştır. Buradan, Anadolu'ya gelen Türkler de beraberinde getirdikleri güvercin ırklarını bölgeye yaymıştır.

Taklacı Güvercin Özellikleri 

Taklacı Güvercin Özellikleri geçmişten günümüze dek pek çok ırkla eşleşmiş olan ve melez ırklarla karşımıza çıkmıştır. Şuan hala safkan ırkları olsa da sayısı çok azdır. Farklı eşleşmeler sonucu farklı türleri ortaya çıkmıştır. Belirli başlı bu türler bazı özellikleriyle benzerlik gösterir. 

Bildiğiniz gibi hangi canlı olursa olsun hayvan yetiştiren kişinin yetiştireceği türün özelliğini bilmesi gerekir. Yetiştirdiğiniz canlılar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bildiğiniz gibi kuşlar naif canlılar olmakla beraber çabuk hastalanıp ölebilirler. Türkiye'de en çok rağbet gören türlerden biri de Mardin Taklacı güvercinidir. En ayırt edici özelliği bacaklarının paçalı olmasıdır. Yani ayaklarının çevresinde bol ve uzun tüyleri bulunur. 

Bursa Güvercini 

Bursa ve çevresine ait olan Bursa Güvercini yalnızca Türkiye'de bulunur. Çok hızlı ve takla atarak uçabilen Bursa Güvercini gökyüzünde hiç yere konmadan arka arkaya takla atabilir. Fiziksel olarak en belirgin özelliği ise göz çevresinin tüysüz olmasıdır. Bu güvercinlerde paça özelliği bulunmamaktadır. 

Urfa Güvercini 

Kanatlarını kuyruğunun altında olacak şekilde düşük tutmak onun en belirgin özelliğidir. Kafa yapısı olarak biraz köşelidir. Göz çevresi biraz tüylü olan bu güvercin, mardin güvercinleriyle benzer uçuş özelliği gösterecektir.