Salmonella Hastalığı Nedir?

Salmonella nedir? Salmonella enfeksiyonu nedir? Salmonella hastalığı tifo ateşi, gıda zehirlenmesi, gastroenterit, ve diğer hastalıklara sebebiyet veren bir bakteri grubudur. İnsanlara çoğunlukla bulaşmış olan su veya gıdalar kümes hayvanları ve yumurta yoluyla bulaşmaktadır. Salmonella hastalığı, Salmonelloz diye bir bakterinin neden olduğu enfeksiyona verilen addır. Sürüngenler salmonella hastalığını dışkı yoluyla alabilirler.

Salmonella Nedir?

Salmonella hastalığı insanlarda ishal hastalığına neden olan bir hastalıktır. Basitçe, ifade edilmek gerekirse Salmonella hastalığı peptidoglikandan oluşan bir hücre duvarına sahip bir bakteridir. Bakteriyolojide kristal mor lekeyi kaybeden bakteriler için kullanılan bir bakteridir. Çubuk benzeri şekle sahip olan bakteriler basil olarak adlandırılmaktadır.

Salmonella Sebepleri Nelerdir?

Salmonella kuşlar, hayvanlar ve insanların bağırsaklarında yaşamaktadır. Çoğu insana enfeksiyon dışkı bulaşan yiyecek veya içme suyu tüketmesiyle bulaşacaktır. En çok bulaşan gıdalar arasında:

·       Pişmemiş et, deniz ürünleri, kümes hayvanları,

·       Pişmemiş yumurta,

·       Meyve ve sebzeler,

·       Hijyen eksikliği,

·       Evcil sürüngenler ve amfibiler

Salmonella Belirtileri Nelerdir?

Binlerce çeşit salmonella bakterisinden yalnızca az bir kısmı ölümcül bir hastalığa neden olur. Hasta kuşlar ince, kabarık görünebilir ve göz kapakları şişmiş olabilir. Genellikle uyuşukturlar ve kullanımı kolaydır. Bazı enfekte kuşlar, dışarıdan belirti göstermeyebilirken hastalığın taşıyıcısı ve enfeksiyonu diğer kuşlara da yayılacaktır.

Çok sayıda kuşun ortak tüneklerde veya beslenme alanlarında toplandığı yerlerde en yüksektir ve beslenme istasyonlarında olan kötü hijyen yerel salgını tetikleyebilir. Enfekte olan kuşların pek çoğu ölürken bazıları herhangi bir belirti göstermeyecek ve oldukça uzun süre taşıyıcı görevini üstlenebilir. Salmonella besleyici kanatlılarda yaygın bir ölüm sebebi olmaktadır. Fakat semptomlar her zaman açık olmamaktadır.

Salgından en iyi şekilde tüm beslenme alanlarını ve su kaplarını temiz tutup pislikten arındırabilir. İnsanlarda gıda zehirlenmesinden bazı salmonella türleri sorumlu olmaktadır. Bu sebeple hasta veya ölü kuşları tutarken, yemlikleri ve su kaplarını temizlerken hijyenik bir şekilde uygulamanız oldukça önemlidir. İyi beslenmeyle, stressiz bir yaşamla kuşunuzun ömrünü daha da uzatabilirsiniz.