Muhabbet kuşu vitamin ilaçları nelerdir?

Muhabbet kuşları üzerinde son derece etkili ilaçlardan biri vitaminlerdir. Hemen hemen tüm kuşlar üzerinde oldukça etkililerdir. Muhabbet kuşu vitaminleri kuşların üreme sistemlerine oldukça fazla katkı sağladıkları gibi son derece metabolik dengelerinin

Muhabbet kuşu vitamin ilaçları nelerdir?


Muhabbet kuşları üzerinde son derece etkili ilaçlardan biri vitaminlerdir. Hemen hemen tüm kuşlar üzerinde oldukça etkililerdir. Muhabbet kuşu vitaminleri kuşların üreme sistemlerine oldukça fazla katkı sağladıkları gibi son derece metabolik dengelerinin düzene sokmaktadır. Vitamin ilaçları içerisinden en sık kullanılan vitaminler genellikle suda eriyen B ve C grubu vitaminler olmaktadır. 


Muhabbet Kuşlarında Vitamin Kullanımı 


Yemlerine ve bilhassa sularına vitamin damlatma tekniği ile vitamin ihtiyaçları karşılanmaktadır. Vitamin kullanımı da bir dereceye kadar etkili olmaktadır. Her gün sürekli olarak vitamin takviyesi yapılmamaktadır. Kafeslerdeki sular haftalık olarak değiştirilmeli ve kişilerin 3 ya da 4 gün üst süte atmış olduğu vitaminleri belirli bir miktarda almalıdırlar. 
Muhabbet kuşlarına vermiş olduğunuz vitaminlerin en önemli kullanım detayları günlük süreklilik arz etmemesidir. Her ay kullanılabilir ancak her ay sadece 3 ya da 4 gün sularına damlatılmalıdır. Bu hayati derecede önemli bir detay olmaktadır. Muhabbet kuşu vitaminleri vermiş olduğunuz kuşlarının su haznelerini de her gün değiştirmeniz bağışıklık sistemleri için doğru olmayacaktır. Suların her gün değişmesi vermiş olduğunuz vitaminin dozunun azalması hatta hiç olmaması anlamı taşıyacaktır. 


B grubu Vitaminlerin Muhabbet kuşlarında Önemi 


Muhabbet kuşlarında B grubu vitaminler oldukça önemlidir. Özellikle kafes kuşlarında önem arz eder. Bunun sebebi ise, hareket alanları kısa olması nedeniyle enerji ve vücut sistemlerindeki hareketsizliğe bağlı bağışıklığın kaybolmaması noktasında önemlidir. Muhabbet kuşu vitamin ne işe yarar? Çoğu kişi tarafından sorular sorulardan biridir. Vitaminler ve bilhassa B vitaminleri sadece muhabbet kuşları için değil diğer kuşlar için de hayati önem taşır. Vücut sisteminin önemli bir yapı taşıdır. 
Sağlıklı bir tüy dökme dönemi ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için gerekli olan B gurubu vitaminlerini mutlaka almaları gerekir. Muhabbet kuşu vitaminleri çoğu zaman tüm kafes kuşlarına sularına ilave edilerek rutin olarak verilmektedir. C vitamini de B vitaminleri ile aynı etkiye sahiptir. Çoğu zaman güneşten de alabilirler bu vitamini ancak kafes hayvanlarının güneş ile teması belirli zamanlarda olması sebebiyle C vitaminin de düzenli aralıklar ile verilmesi önerilmektedir.