Muhabbet Kuşu Tüy Sorunları

 Papağan türü kuşlarda en sık görülen sorunlardan biridir. Her şeyden önce, muhabbet kuşlarında dökülmeyi yarıya indirmek gerekir.

 Papağan türü kuşlarda en sık görülen sorunlardan biridir. Her şeyden önce, muhabbet kuşlarında dökülmeyi yarıya indirmek gerekir. İlk tıp fizyolojik, diğeri ise patolojik alopesidir. Fizyolojik efüzyon, bir problemden kaynaklanmayan ve normal kabul edilen bir taşmadır. Patoloji denilen şey, bir hastalık ya da soruna bağlı saç dökülmesidir.

 

 Tüylerinin yapısı nasıldır?

 Birçok kuş gibi iki farklı tüye sahiptir. Kalın ve ince tüylerdir. Bu tüyler arasındaki farkı anlamak için muayeneden geçmek gerekir. Ancak genel olarak ince tüyler yumuşak, esnek, genellikle beyazdır ve kalın tüyler kuşa rengini veren sert tüylerdir. Muhabbet Kuşlarında Tüylü Kum Muhabbet Kuşlarında Tüylü Kum olarak bilinen kum türleri vardır. Bu kum çubukları tüyler arasında bulunur. Özellikle bazı papağan türlerinde yaygındır. Kılların arasındaki küçük kum parçacıkları alttaki terin nefes almasına yardımcı olur. Papağan türleri zamanla kumlarını değiştirir. Bunu yaparken tüylerin arasını gagalıyor gibi oluyor. Ancak bu bize kumun tamamen pozisyon değiştirdiğini söylüyor.

 

 Normal tüy dökümü

 Muhabbet kuşları periyodik olarak tüy döker. Bu dönemler genellikle mevsimsel geçişlerle çakışmaktadır. Bazen yılda bir, bazen yılda iki kez oluyor. Bu zaman gelmeden önce birçok yaratık hazırlık yaptı. Muhabbet kuşları da bu kategoriye girer. Kışın daha kalın, daha kalın paltoları dökerek, onları daha ince paltolara dönüştürerek yaza hazırlanırlar. Bu endişelenecek bir durum değildir, aslında kuşunuzun sağlığının mükemmel olduğunun bir işaretidir. Bu aşama tüm kolay olmayabilir. Bu nedenle özellikle tüy dökümü sırasında kuşunuzun sağlığına ve beslenmesine dikkat etmeniz önemlidir. Kuş vitaminlerini veterinerinize danışarak da kullanabilirsiniz. Çünkü kuşlar bu aşamada halsizleşebilir ve onları desteklemeleri gerekir.

 Tüy dökme süresi kaç gündür?

 Ortalama tüy dökme süresi 10-15 gündür. Bu süreden sonra her şey yolunda giderse sevgili arkadaşınız daha sağlıklı bir saç yapısına ve daha az saç dökülmesine sahip olacaktır. Bu süre içinde beslenme ve bakım konusunda sorun yaşarsanız kuşun yeni tüyleri bu süre kötü olduğu için sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle, her zaman atılım için hazır olacaktır. Sürgünlerin erken yaşlardan itibaren dökülmesi son derece normaldir ve fizyolojik dökülmeye örnek olarak kullanılabilir. Bu salgılar genellikle yavruluktan yetişkinliğe geçiş sırasında ortaya çıkar.

 

 Tüylü oyuncak bebek masal işaretleri

 Mevsimsel değişiklikler ve gençten yetişkine geçiş

 Çevreye karşı genel ilgi kaybı

 Sakin ol ve genellikle uyu

 Kafeste başka bir kuş varsa, ona olan ilgisini kaybeder

 Artmış kafeste görülen tüylenme

 Bahsettiğimiz belirtiler normal tüy dökümü öncesi ve sırasında ortaya çıkan belirtilerdir.

 Anormal tüyler

 Hastalık nedeniyle tüy dökebilir. Bunlardan en yaygın olanı bakım ve yem dökülmeleridir. Yetersiz bakım ve yetersiz beslenme, özellikle saç değişim döneminde, daha sonra anormal saç dökülmesine zemin hazırlayabilir. Besin bileşiminde gerekli vitamin ve minerallerin bulunması esastır.

 Muhabbet kuşlarında stres tüylerinin dökülmesine sebep olabilecek başka bir etkendir. Strese neden olabilecek durumlar ise kafesinin yerinin değiştirilmesi, kuş sahibin değişmesi, kafese alınan başka bir kuş veyahut kafesteki kuşun ayrılması/ölmesi, aşırı ses ya da aşırı ışık stres yaratabilen faktörlerdendir. Bu etkenler kuşlarda strese ve daha sonra tüy dökülmesinde neden olabilir.

 Kapı veya pencere önünde yer alan kafes kuşlarında anormal olarak tüy dökülme oranı daha fazla görülmektedir. Ek olarak tüylerde kabarma ve halsizlik beraberinde görülen belirtiler olabilir.

 Ani hava değişiklikleri de saç dökülmesine neden olabilir. Kısa süreli sıcaklık farkı bu soruna neden olan bir diğer faktördür.

 Muhabbet kuşlarında vitamin ve mineral eksiklikleri de tüy dökülmesine neden olabilir. Bu durumun beslenme ile doğrudan ilişkili olduğu söylenebilir. Bu nedenle kaliteli kuş yemi kullanmanızı öneririz.

 Dış parazitler ve mantar hastalıkları da saçlara zarar verir ve dökülmelerine neden olabilir.

 Muhabbet kuşlarında görülen hastalıkların çoğu tüylerini etkiler. Bu nedenle anormal saç dökülmesi varsa zaman kazanmak için veterinere gitmelisiniz. Özellikle ishal ve halsizlik gibi belirtiler varsa durum ciddi olabilir.

 Bir muhabbet kuşu çok fazla tüy kaybederse ne yapmalı?

 Öncelikle kuşun tüy dökme sürecinin normal olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için yukarıda bahsettiğimiz bilgileri kullanabilirsiniz. Ancak kendi başınıza çözemiyorsanız, profesyonel yardım için veterinerinize gitmenizi öneririz. Tüy dökümü normal ise bu dönemde beslenmelerine ve bakımına mutlaka dikkat etmelisiniz.