Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı Tedavisi

Havaların soğumasıyla beraber insanlar hasta olmaya başlamıştır. Hasta olan şeyler sadece insanlar olmamakla beraber muhabbet kuşları da olumsuz olarak etkilenir.

Havaların soğumasıyla beraber insanlar hasta olmaya başlamıştır. Hasta olan şeyler sadece insanlar olmamakla beraber muhabbet kuşları da olumsuz olarak etkilenir. Kuşlar tıpkı insanlar gibi hassas yapıda olduklarından dolayı ani hava değişimlerinde hastalandıktan dolayı vücutlarında bazı belirtiler görebilirler. Peki, Muhabbet kuşu soğuk algınlığı tedavisi nasıl yapılır? Bu sorunuzun cevabını siz değerli okurlarımıza vermek istiyoruz.

Havalar soğuduğu zaman kuşlar, üst solunum hastalıklarına yatıp, çeşitli sorunlar yaşarlar. Hem insanlarda hem de diğer canlılarda görülen durumlardan biri olan muhabbet kuşu soğuk algınlığı tedavisi kolaylıkla yapılır. Kafes yaşamında devam eden ve masraflı olmamasıyla bilinen muhabbet kuşları evlerin sevilen canlılarından olmaktadır.

Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı Sorunu

İnsanlar, muhabbet kuşlarının rahat bir ortamda yaşamalarını sağlamak için beslenmesine, bulunduğu ortam sıcaklığına dikkat etmeniz gerekir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak muhabbet kuşu soğuk algınlığı görülebilir. Soğuk algınlığının sebepleri arasında sıcak havalarda daha iyi yaşayan kuşların hızlı hava değişimleri karşısında vücutlarının dirençli olmaması sebebiyle muhabbet kuşu soğuk alabilir. Özellikle nemin yoğun olduğu yerlerde bulunan, yanlış beslenmeye maruz kalması sebebiyle bünyesinin hassaslaşması, ideal ısının devamlı değişmesinden dolayı etki eder. Muhabbet kuşları hassas olduğu için kuş sahiplerinin onların konforunu sağlaması gerekir. Bu gibi belirtiler muhabbet kuşlarını etkilemenin dışında ciddi durumlarda zaman kaybedilmeden veterinere götürülmesi gerekir.

Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı Belirtileri

Soğuk algınlığı belirtileri arasında kuşların büzüşmesi, yuvarlak biçimde kendi köşesinde oturması, gözlerinin devamlı kapalı olması, günlük yiyecek tüketmemeleri, iştahsızlık olması, su içmek için bazı harekette bulunması, muhabbet kuşlarının sessiz olduğu durumlar gözlemlenir. Muhabbet kuşlarında görülen soğuk algınlığı belirtileri eğer tespit edilmezse zatürre, astım, bronşit gibi ciddi hastalıklara dönmesi görülmektedir. Muhabbet kuşlarında tedavi yöntemlerinin de uygulanma şekli bulunmaktadır. Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı tedavi yöntemleri arasında ani hava değişimlerinin bulunmadığı sıcaklık koşullarının sağlanması, hastalık esnasında su içmek istemeyen muhabbet kuşuna su içmesi için gereken davranışların yapılması, kuşun olumsuz hava şartlarından korunması, yem, su ve kafesin hijyen koşullarına uygun şekilde hazırlanması gibi durumlar ön plana çıkmaktadır. Bronşit ve astım kuş hastalıklarında ilk sırada yer alır.