Muhabbet Kuşu Müzik Dinler Mi?

Muhabbet kuşları çok sosyal bir kuştur. Yalnız kalmayı sevmeyen bu kuşlar kendi haline bırakılırsa hem sessiz hem mutsuz olabilir. Sessiz ortamları seven muhabbet kuşları bu ortamlarda ötmeyerek durgun bir şekilde durabilirler. İnsan sesi, başka kuş sesi, ıslık sesi ve müzik sesi duyan kuşlar öter veya mırıldanarak tepki gösterirler. Muhabbet kuşları müzikten ve müzik dinlemekten çok hoşlanır hatta müzik seslerine tepki verebilirler. Kuşlar müzik kavramını pek anlamasalar da enstrümantal bir ses, klasik bir pop şarkısı ya da kulaklara huzur veren sesleri çok severler. Bu sebeple de müzik evcil kuşların hayatında mutlaka olması gerekenlerdendir.

Müzik dinlemek muhabbet kuşunuza fayda sağlar. Müzik bir iletişim şekli olduğundan dolayı sizin ve kuşunuzun aranızdaki bağı kuvvetlendirir. Muhabbet kuşlarını rahatlatır, sakinleştirirseniz bu durum kuşun kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Müzik çalınan yerde kuşlar can sıkıntısı çekmeyerek siz evde yokken de dikkatinizi dağıtacaktır.

Muhabbet Kuşları Kendilerine Şarkı Söylemekten Hoşlanır Mı?

Muhabbet kuşları sahipleri tarafından şarkı söylenmesini beğenir. Çünkü onlar da doğal yaşamlarında kendi aralarında şarkı söyleyerek eğlenirler. Kuşunuza şarkı söylediğiniz zaman özellikle onun çok sevdiği ses tonuyla söyleyebilirsiniz. Hatta ona karşı aynı şarkıyı söylerseniz bu sesi taklit etmeye çalışır. Muhabbet kuşları ton ve ritimdeki ince farkları ayırt edebilir böylelikle farklı ses ve ötüş sergileyebilir. Bundan ötürü muhabbet kuşları sizin sesinizi ya da çevresindeki farklı sesleri taklit edebilirler. Muhabbet kuşlarının hemen hepsi sakin ve rahatlatıcı müzik severler. Çok yüksek müzik sesleri onları korkutabilir. Ağır metal tarzdaki müzikler onlar için uygun değildir. Daha yaratıcı müzikleri seven muhabbet kuşları pop müzik tarzındaki eğlenceli ve hareketli şarkılardan da çok hoşlanır. Kuşunuzun sevdiği müzik türünü öğrenmek için bir müzik açtığınızda onun o müziğe verdiği tepkiyi öğrenmeniz gerekir. Çok yüksek sesli müziklerden hoşlanmayan muhabbet kuşları siz müzik açtığınızda ötüyor ya da yüksek sesli konuşuyor, kafasını sallıyor, vücudunu dans eder gibi hareket ettirir, ıslık çalar ise bu müziği muhabbet kuşunuzun sevdiğini anlayabilirsiniz.