Muhabbet Kuşu Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Çiftleşme dönemlerinde muhabbet kuşları normalde olduklarından çok daha hassas olmaktadırlar. Muhabbet kuşlarının çiftleşme süreçlerinde ihtiyaç duydukları ortam onlar için sağlanmalıdır. Çiftleşme sürecinin doğru yöneltilmesi hem muhabbet kuşunuzun sağlığı hem de yeni muhabbet kuşu yumurtaları açısından önem taşımaktadır. Bu dönemde gereken ortamı ve gereklilikleri muhabbet kuşunuza sağlayarak muhabbet kuşunuzu çiftleşmesini destekleyebilirsiniz. Bu nedenle muhabbet kuşlarının çiftleşme dönemindeki bütün ihtiyaçlarını çok iyi bir şekilde bilmenizde fayda vardır. Muhabbet kuşlarında oluşan kızgınlık dönemi de bu konuya dahildir.

 

Muhabbet Kuşu Kızgınlık Dönemi

Muhabbet kuşlarının daha rahat ve daha sağlıklı olması için yaşadıkları dönemleri ve bu dönemde ihtiyaç duydukları şeyleri bilirseniz ve muhabbet kuşunuza sağlarsanız hem siz hem de kuşunuz daha mutlu olur. Çiftleşme dönemi de her muhabbet kuşunun yaşadığı bir dönemdir. Bu süreçte muhabbet kuşlarının ilk ihtiyacı bir eştir. Bu süreçte çiftleşme ihtiyaçları vardır. Muhabbet kuşunuza bir eş tutma ya da bu dönemde çiftleşebileceği bir eş sağlamak bu sürecin en önemli konusudur. Daha rahat çiftleşebilmeleri için temiz bir ortam ve ihtiyaçları olan besin değerlerini sağlamak önemlidir. Fakat çiftleşme döneminde muhabbet kuşunuza bir eş tutma söz konusu değilse hem muhabbet kuşunuz hem de siz bu süreçte biraz zorlanacaksınız. Bu süreçte oluşan sorunlar zamanla eziyet haline bile dönüşebilmektedir.

Muhabbet Kuşu Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Muhabbet kuşları çiftleşme dönemlerinde eğer ki bir eşe sahipler ise kızgınlık dönemlerinde rahatlıkla çiftleşebildikleri için süreç rahat ve sakin bir şekilde geçecektir. Fakat bu süreçte muhabbet kuşunuzun çiftleşebileceği bir eşi yok ise ortalama 1 ay sürecek bir kızgınlık süreci hem sizi hem de muhabbet kuşunuzu beklemektedir. Çiftleşemediği için bu süreçte muhabbet kuşunuz agresif tavırlar ile rahatsızlığını çevresindeki herkese gösterebilmektedir. Hatta muhabbet kuşları kızgınlık dönemlerinde agresif tutumları nedeni ile sizleri ve çevresindeki herkesi de rahatsız hissettirebilmektedirler. Bu nedenle genellikle muhabbet kuşlarına çift olarak bakılmaktadır. Hem muhabbet kuşlarının hem de sizin bu süreci rahat atlatabilmeniz için kuşunuzun çiftleşebileceği bir eş önem taşımaktadır.