Muhabbet Kuşu İlaçları

Bütün canlılar gibi muhabbet kuşları da çevrelerinde veya vücutlarında olan değişikliklerden dolayı rahatsızlanabilmektedirler. Bu durumda öncelikle muhabbet kuşunuzun rahatsızlığının sebebini öğrenmelisiniz.

Bütün canlılar gibi muhabbet kuşları da çevrelerinde veya vücutlarında olan değişikliklerden dolayı rahatsızlanabilmektedirler. Bu durumda öncelikle muhabbet kuşunuzun rahatsızlığının sebebini öğrenmelisiniz. Muhabbet kuşunuzu rahatsızlığı artmadan ve hastalığının tedavisi gecikmeden veterinere götürmelisiniz. Veterinerinizin koyduğu teşhise göre muhabbet kuşunuza bir tedavi ve beslenme önerisi verecektir. Muhabbet kuşunuzun sağlığına kavuşabilmesi ve daha rahat olabilmesi için veterinerin hem verdiği ilaçları düzenli olarak kuşunuza vermelisiniz hem de veterinerinizin verdiği beslenme listesine göre kuşunuzu beslemelisiniz. Muhabbet kuşunuzun ilaçlarını veterinerinizin önerdiği şekilde ve gerekli olduğu miktarda kullanmalısınız. İlaçlar muhabbet kuşunuzun sağlığı için verilmiş olsa da fazlası kuşunuzun sağlığı açısından zararlıdır. Muhabbet kuşunuzun hastalığı sürecinde her türlü durumda veterinerinize danışmanız kuşunuzun sağlığı açısından önemlidir.

 

Muhabbet Kuşu İlaçları Nasıl Kullanılmalıdır?

Muhabbet kuşunuza veterinerinizin önerdiği ilacı veterinerinizin önerdiği şekilde kullanmanız muhabbet kuşunuzun sağlığı için çok önemlidir. İlaç kullanım sürecinde kuşunuzun yemine dikkat ettiğiniz kadar suyunun taze ve temiz olmasına da dikkat etmeniz muhabbet kuşunuzun sağlığı açısından önemlidir. Suyun temizliğine dikkat ederken suluğun temiz olmasına da özen göstermeniz gerekmektedir. Damla şeklinde olan muhabbet kuşu ilaç ve vitaminlerini hatta doğal C vitamini bakımından limonu birkaç damlayı muhabbet kuşunuzun suyuna damlatarak kullanabilirsiniz. Kuşunuz hasta olmadan da suyunun içine birkaç damla limon damlatarak kış aylarında olası hastalıklara ve dirençsizliklere karşı muhabbet kuşunuzu koruyabilirsiniz. Fakat vitaminlerin ve ilaçların ölçüsüne dikkat etmelisiniz. Muhabbet kuşunuzun sağlığı açısından önerilen dozda kullanmalısınız. Tüy ve bakım spreyleri muhabbet kuşunuzun tüylerinde oluşabilecek veya bulaşabilecek kene, pire ve bitlere karşı kuşunuzu korumaktadır. Ayrıca bu spreyler pirelerin, bitlerin ve kenelerin kuşunuzun cildinde oluşturabileceği tahrişleri de giderir. Muhabbet kuşunuzun parazitlerden dolayı kendilerini gagalamalarını ve gagalayarak zarar vermelerinin de önüne geçmektedir.

 

Muhabbet Kuşu İlaçları

Muhabbet kuşları için üretilen bazı ilaçlar; multivitaminler, vitamin B, kuş parazit spreyi, ayak ve gaga mantar solüsyonu, bağırsak florası düzenleyici, kuş minerali, kuş ishal ilacı, vitamin A, vitamin E, vitamin D, vitamin C, antikanibal sprey, mantar önleyici kuş vitamini, bitkisel iştah arttırıcı, bağırsak destekleyici kuş ilacı. Muhabbet kuşunuza ilaç ve vitamin vermeden önce muhakkak veteriner hekiminize danışmanız önemlidir.