Muhabbet Kuşu Çiçek Hastalığı

Kendi beslediğiniz muhabbet kuşunuzun sağlığını korumak için kuşunuzun yaşadığı ortamı ve su içtiği kabını sürekli temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

Kendi beslediğiniz muhabbet kuşunuzun sağlığını korumak için kuşunuzun yaşadığı ortamı ve su içtiği kabını sürekli temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda muhabbet kuşunuzun daha sağlıklı olması için kuşunuza verdiğiniz yem ve suyun temizliği de çok önemlidir. Muhabbet kuşunuzun ihtiyaç duyduğu besin değerlerine ve kalori değerine uygun şekilde beslemelisiniz. Bu konulara özen göstermediğiniz sürece muhabbet kuşunuzda herhangi bir sağlık sorunu oluşma ihtimali çok yüksektir. Eğer ki muhabbet kuşunuzun sağlığı ile ilgili bir sorun fark ederseniz öncelikle veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir. Veteriner hekiminizin uygun gördüğü tedavi sürecini özenle takip etmelisiniz. Muhabbet kuşlarında belirli dönemlerde çiçek hastalığı görünebilmektedir. Halk tarafından frengi olarak tanınan bu hastalık hem bulaşıcıdır hem de muhabbet kuşlarında bazı belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Bütün hastalıklarda olduğu gibi muhabbet kuşlarındaki çiçek hastalığı için de erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Çiçek hastalığı muhabbet kuşlarında ölümcül olabilmektedir.

Muhabbet Kuşu Çiçek Hastalığı Neden Oluşur?

Muhabbet kuşlarında çiçek hastalığı genellikle ortak alan kullanımının sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Muhabbet kuşlarının ortak kullandığı mama ve dışkı kapları sebebi ile çok kısa sürede diğer kuşlara da bulaşabilir. Çiçek hastalığının bulaşmasını önlemek için yavru muhabbet kuşlarının kafeslerine farklı bir kuş koymamak önemlidir. Çiçek hastalığı sıcak ve nemli ortamlarda çok hızlı şekilde yayılabilmektedir.

Muhabbet Kuşu Çiçek Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Muhabbet kuşunuzun çiçek hastalığına kapıldığını düşünüyorsanız öncelikle veteriner hekiminize danışmanız önemlidir. Muhabbet kuşlarının çiçek hastalığının tedavisinde antibiyotiklerin pek yararı olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Kuşunuzun hastalık ve tedavi sürecinde kafesine başka kuş girmesini önlemeniz gerekmektedir. Çiçek hastalığı tedavi sürecinde muhabbet kuşunuzun kafesini günlük olarak temizlemeniz çok önemlidir. Ayrıca muhabbet kuşunuzun yem ve su kaplarının sürekli temizlemeniz gerekmektedir. Hatta günlük temizlemenizde fayda vardır.

 

Muhabbet Kuşu Çiçek Hastalığı Nasıl Önlenebilir?

Muhabbet kuşunuzun yaşadığı kafese dışarıdan başka bir kuşun girmemesine özen göstermelisiniz. Muhabbet kuşunuzun yaşam alanını temiz tutmaya özen gösterdiğiniz gibi kuşunuzu haftada bir iki kere yıkamanız gerekmektedir. Muhabbet kuşunuzun çiçek hastalığına yakalanmasını önlemek için A vitamini takviyesi yapmanız da faydalıdır.