Muhabbet Kuşlarında Tümör ve Şişlikler

Muhabbet kuşlarında veya diğer pek çok kuşta tümör ve şişlikler görebiliyoruz. Böyle bir durumda erken teşhis edebilmeniz can kurtarmaktadır. Kuşlarınızda yapacağınız tüy altı kontrolleri ile siz de tümör ve şişlikleri önceden engelleyebileceksiniz. Ortalama 9 ile 12 yıl arasında yaşayan Muhabbet kuşlarında yaşlılık dönemi 6 ile 7 yaşlarından itibaren başlar. Tümör sorunu kuşlarda sıklıkla görüldüğünden dolayı dikkat edilmesi gereken bir problemdir. Kafes kuşlarında görülen tümör tipleri, squamoz hücreli karsinoma, fibroma, papilloma, lipoma, adenokarsinoma, renal hücreli kasinoma, lenfosarkoma, eritroblastozis olarak sınıflandırabiliriz.

Muhabbet kuşlarında kuşun yaşına uygun ve fiziksel ihtiyaçlarına uygun hazırlanmış yem karışımları ve doğal ortamlarında bulunan gıdaların verilmesi kanserden korunmada önemlidir. Muhabbet kuşlarının beslenmesi yapılırken onların sevdiği gıdaların verilmesi, genetik faktörler, düşük e vitaminleri, tek tip diyetle beslenme, stres faktörleri, sigara dumanı, hormonal bozukluklar, üzüntüler, yaşlılık, aşırı kilo ve hareketsizlik kuşlarınızın hasta olmasına neden olabilir.

Kuşlarda Tümör Belirtileri

Kuşlarda tümör bacak bölgesinde ise bacaklarda halsizlik, felç kuyruğun seğirmesi, titreme ve kuyrukta düşmeler görülebilir. Kuşunuz zayıflayabilir, iştahı kapanabilir, kapanmayan yaraları olabilir, dışkı ve idrar yapmada güçlük yaşayabilir, ani felçlik yaşanabilir, durgunluk olabilir.

Kuşlarda olan her şişlik ve yaralar tümör olarak görülmemelidir. Bu tümör kitleleri kuşların göğsü üzerinde, kanatları üzerinde, gaga çevresinde, ayaklarında, karnında, yanaklarında, göğüs altında vb. yerlerde görülebilir. Bu tümörler bazı zaman kanamalı olur ve bu yaralar iyileşmeyen yapılara sahiptir. Antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen bu yaralar farklı vakalarla da karışarak kitle görünümüne sahip olabilir. Yumurta karın boşluğunda gözlemlenirse mutlaka bir veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir. Erken tespit edildiği takdirde tedavi edilebilme oranı daha yüksek olmaktadır. Kanat ve ayak tümörlerinde bu organların alınması gündeme gelebilir. Muhabbet kuşlarında yaşanan bu sorunların tedavisi veteriner desteğiyle çözümlenebilir.