Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Sevdiğimiz, birlikte yaşadığımız hemen her canlının ömrümüzün sonuna kadar hayatımızda kalmasını isteriz. Elbette canlılar yaşamları boyunca bazı gerçeklerle karşı karşıya kalabilirler. Muhabbet kuşları beraber yaşadığı insanlarla oldukça samimi ilişkiler kurarak ailenin bir parçası olma konusunda çok başarılı olmaktadır. Onlarla zaman geçirmek ve ilgilenmek her zaman oldukça keyiflidir. Her sahiplenme sürecinde olduğu gibi muhabbet kuşu sahiplenirken de ömürlük anlaşma yapıldığının unutulmaması gerekir. Bir evcil hayvanı sahiplenmeden önce insanlar yol arkadaşının ne kadar yaşayacağını ve bu sürenin nasıl uzatılacağını merak eder. Biz bugünkü yazımızda Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar? Sorusunun cevabını vermek istiyoruz.

Muhabbet Kuşları Doğada Ne Kadar Yaşar?

Muhabbet kuşları küçük bir papağan türü olarak bilinir. Yabani muhabbet kuşları da Avustralya’nın otlak arazilerinde yaşamlarını sürdürürler. Yaşam alanlarında uzun süreli kuraklık yaşanması, yırtıcı hayvanlarla yaşamaları onları zorlamaktadır. Hal böyle olunca vahşi muhabbet kuşunun yaşam süresi ortalama 4 yıldır. Bu süre aslında vahşi muhabbet kuşları için iyi bir süredir. Kısa yaşam süreleri nedeniyle vahşi muhabbet kuşları 1 yaşında üremeye başlarlar.

Evcil Muhabbet Kuşları Ne Kadar Yaşar?

Evcil muhabbet kuşları vahşi doğada yaşayan kuşlar gibi yaşamadığı ve hayatlarını tehlikeye atacak herhangi bir durum söz konusu olmadığı için daha uzun ömürlüdür. Evcil muhabbet kuşlarının uzun ömürlü olmasında doğrudan nasıl bir ortamda yaşadıklarının önemi vardır. Sağlıklı beslenen ve her sorununa müdahale edilen muhabbet kuşları 5 ile 8 yıl arasında yaşarken iyi bakılan ve iyi ilgilenilen muhabbet kuşlarının 10 ile 12 yıl aralığında yaşaması beklenir. Aslında yaşı 15’i geçen muhabbet kuşlarına dair kayıtların da olduğu bilinir. Evcil muhabbet kuşları aynı zamanda jumbo muhabbet kuşları olarak da bilinir.

Muhabbet Kuşlarının Uzun Ömürlü Olması İçin Öneriler

Evde beslediğimiz muhabbet kuşlarının daha uzun ömürlü olması için özenle bakılması gerekir. Muhabbet kuşlarının sahip olduğu genetik hastalıklar veya sağlık sorunlarına iyi bakıldığı sürece çok müdahale olmasa da genel olarak yaşam süresini arttıracak konularda dikkat edilmesi gerekir. Özellikle beslenmesine dikkat ettiğinizde kuşunuz daha iyi olacaktır.