Malinua Kanaryası Özellikleri ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Malinua kanaryası yani diğer adıyla waterslager, hem sesi hem de ötüşüyle diğer kanaryalardan ayrılır. Çünkü kanaryalar arasında güzel öten kanarya çok azdır. Bundan dolayı bu kuş türü her zaman popüler olmayı başarmış ve günümüzde de en çok araştırılan kanarya türleri arasında yer almayı başarmıştır. Küçük mü küçük sevimli mi sevimli melodik kuş, eğer kuş ötüşü dinlemeyi seviyorsanız size iyi bir arkadaş olabilirler. Biz bugün sizlere kuşun ötüşü ve sesi ile meşhur olmayı başaran Malinua Kanaryası hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Malinua Kanaryası Bakımı

Malinua kanaryası bazı yerlerde Waterslager Kanarya olarak bilinir ve Avrupa’da da çok popülerdir. 17. Yüzyıla kadar uzanan kökeni bilinen kuşumuzun asıl kökeni Belçika’dır. Aslında pek çok kanarya araştırmacısı bu türün kökeninin de Bossu’nun soyundan geleceği söylense de aslında popüler bir kuştur. Bundan dolayı bize kuşun ötüşü ne kadar önemliyse güzelliği de önemlidir. Birçok ülkede de bu kanaryalarla ilgili ses yarışmaları düzenlenmektedir. Kökeni 17. Yüzyıla kadar uzanan Malinua kanaryası 15-16 santimetre boyutlara ulaşan bir kuştur. Gözleri parlak ve siyah renkte olan kuşumuzun tüyleri değiştiğinde ya da heyecanlandığı zaman tüyünün üst kısmı kabaracaktır. Tüyleri de oldukça yumuşaktır. Harika melodisinden dolayı kendi tarzındaki kuşlarda yaygın olarak duyacağınızdan dolayı farklılık gösterir. Aynı zamanda gagası kapalıyken şarkı söyler ve daha belirgin sesler çıkarmak için gagasını açar.

Tüm kanarya türleri de geniş ve açık alanları sevmektedir. Bu sebeple eğer kuşu evde besleyecekseniz yeterli genişlikte ve uygun bir kafes seçimi yapmalısınız. Genelde kanaryalar yüksek kısımlarda durmayı sevdiklerinden dolayı onları evinizde yüksek yerlere koymalısınız. Kafesinde yeteri kadar yemlik ve suluk olması şarttır. Aksesuar seçimi olarak da standart kanarya aksesuarları seçimini yapmanız doğru olacaktır. Beslenme olarak da bu kanarya türünü klasik kanarya yemiyle besleyebilirsiniz. Kuşunuzun daha sağlıklı olması için ise kaliteli ve vitaminli içerikler kullanmanız gerekir. Bunun yanı sıra haftada birkaç kez meyve ve sebze vererek vitamin almalarını sağlayabilirsiniz. Kanaryalar aynı zamanda banyo yapmaktan hoşlanan kuşlardır.