Kuşlarda Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Muhabbet kuşu mantar hastalığı kafesinde sorun olan ve hijyen olmayan ortamlardan kaynaklanarak hızlı şekilde yayılmaktadır. Kuşların mantar hastalığına yakalanmaması için öncelikle onların temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Hijyenik olmayan ortamlarda bakteri ve hastalıklar hızla yayıldığı için kafes içinde kuşların dışkılaması ve temizliği yapılmazsa eğer yere düşen yem ve atıkları tüketen kuşların hasta olması normaldir. Mantar hastalığı muhabbet kuşlarında gagasının etrafında gözlerinde ve ayaklarında görülür. Tedavisi yapılmazsa eğer hastalık yayılarak ölüme kadar gidebilir. Aynı zamanda bu hastalık kuşumuzun gagasında ve ayaklarında şekil bozukluklarına da neden olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden kuşunuzu veterinere götürmenizi tavsiye ederiz.

Muhabbet Kuşu Mantar Hastalığı Belirtileri

Muhabbet kuşu mantar hastalığı belirtileri gaga ve ayak üzerinde beyaz kireçlenme şeklinde görülecektir. Gaga etrafında küçük beyaz beneklerin oluşması kuşunuzun mantar hastalığının başladığının göstergesidir. Bu hastalık kuşta pek çok kayıplara neden olur. Onun için kuşta erken fark ederek tedavinin hızlı bir şekilde yapılması gerekir. Kuşlar, bitli gibi tiftiklendiklerinde tüylerde dökülme olur vücutlarında kellikler ve görünen yerlerde bazı kızarıklıklar olur. Kuşlarınızın tüylerinde pullanma gözükür ve bulaşıdır. Kuş kısa sürede karantinaya alınırsa daha sağlıklı olur.

Muhabbet Kuşu Mantar Hastalığı Tedavisi

Muhabbet kuşu mantar hastalığı tedavisi kolayca yapılır. Tedavi yapılırken öncelikle mantarlı bölge temizlenip ölü deri kaldırılır. Kaldırılan deri altında canlı deriyi görürsünüz. Daha sonra eczaneden satın alacağınız veterinerinizin önerdiği mantar kremini sürmelisiniz. Gaga ayak bileklerine kadar sürdüğünüz bu mantar kremini hem sabah hem akşam sürmeniz daha doğru olacaktır. Düzenli olarak kullandığınızda bir hafta gibi kısa bir sürede kuşunuzun iyileştiğini göreceksiniz. Tedaviye geç kalırsanız kuşunuzun daha fazla rahatsızlandığıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.