Kuşlarda Kasılma Nedir?

Kuşlar narin canlılardandır. Bazı zaman alıştığımız davranış şekillerinin dışında farklı davranış sergileyeceklerdir. Hal böyle olunca sergiledikleri bu davranışlar da kuş besleyen kişiler için endişelendirici olabilir.

Kuşlar narin canlılardandır. Bazı zaman alıştığımız davranış şekillerinin dışında farklı davranış sergileyeceklerdir. Hal böyle olunca sergiledikleri bu davranışlar da kuş besleyen kişiler için endişelendirici olabilir. Gösterdikleri davranış biçimlerinin ne anlama geldiğini bilmeniz tedavi ve önlem için önemlidir. Bahsettiğimiz farklı davranış şekillerinden biri de kuşlarda kasılma, felç ya da nöbet durumu olmaktadır. Kuşlar, farklı farklı sebeplere bağlı olarak geçirdikleri ani nöbetler kasılmalara neden olur. Kasılma yaşayan kuşlarda bilinç kaybı sorunu yaşanma riski oldukça yüksek olmaktadır. 

Kuşlarda Kasılma Sebepleri 

Kuşlarda kasılma aslında kuş türleri arasında sıklıkla görülen bir hastalıktır. Bu sorundan en yaygın olarak etkilenen kuşlarda özellikle muhabbet kuşu olmaktadır. Muhabbet kuşları kasılma ve nöbetlerle, neyin neden olduğunu tam olarak bilinmese de sinir sisteminde kendiliğinden ortaya çıkması sorunun neden olduğu bilinmektedir. Bu durumu tetikleyen en önemli bozukluklar arasında sıcak çarpması ve travmalar yer alır. Bunların dışında da bazı bakteri ve enfeksiyonlar ve hatta tümörler de bu soruna neden olur. Diğer taraftan karaciğer yetmezliği ya da böbrek yetmezliği de kuş kasılması için tetikleyici nedenlerden olabilir. Özellikle pencereye ya da duvara çarpması sonucunda kafaya alınan darbeler sonucu meydana gelen sarsıntılar da nöbetlerin arasında yer alır. Yetersiz beslenmeye bağlı sorunlar ve mineral eksiklikleri de kasılma ve nöbetlerin ortaya çıkması da etkili olabilmektedir. 

Özellikle sıcak ortamda ve kafes içinde tutulan kuşlar susuz kaldığında da hasta olma riski de göz önüne alınmalıdır. Aynı zamanda korunmasız olarak güneş altında tutulması da kuşlar için tehdit kabul edilir. Bu tür ısınmalar söz konusu olduğunda ölümlere bile neden olabilmektedir. 

Kuşlarda Kasılma Ne Kadar Sürer? 

Kuşlarda görülen nöbet hali nöbetin şiddetine göre değişiklik gösterir. Özellikle bu sorun bir kaç saniye ile bir kaç saat arasında sürebilir. 5 saniye ile 10 saniye arasında süren kas spazmı da kuşlarda kasılmaya sebep olur. Kısa süren nöbetler sonrasında toparlanma hızlı olurken bir kaç dakikadan daha uzun süren nöbetler de kuşun hayatı açısından tehlike çıkarabilir. Bundan dolayı kuşunuzu gözlem altında tutmanız gerekiyor.