Kuşlarda Gut Enfeksiyonu Neden Olur?

Kuşlarda gut enfeksiyonu adı verilen enfeksiyon kuşun eklemlerinin etrafında olan kasları ve kemikleri etkileyen bir kas-iskelet sistemi hastalığına verilen addır. İki türlü gut hastalığı vardır. Bu gut hastalığının ilki Viseral gut olurken ikincisi Eklem gutu olmaktadır. Peki, Viseral Gut ve Eklem gutu nedir?

Viseral Gut Nedir?

Kuşlarda görülen viseral gut beyaz bir kaplama varmış gibi göründüğü doku yüzlerinde ürat birikimiyle karakterize çalışır. Ürat adı verilen şeyler aynı zamanda dalak ve karaciğer gibi organlarda birikir. Bu tip gut en yaygın görülen guttur. Viseral gut aynı zamanda yaygın olarak böbrek yetmezliğinden kaynaklanabilmektedir.

Eklem Gutu Nedir?

Eklem gutu ya da bilinen diğer adıyla sinovyal gutun tek başına bulunması pek görülen bir durum değildir. İç organ gutu olarak da adlandırılan bu gut ayak parmaklarında, eklemlerde, sinoviyal membrandalarda ve eklemlerde kireçli maddeler olarak birikmesine neden olur. Bu birikintiler şişlik ve ağrıya neden olabilir. Eklem gutuna genelde diyetteki aşırı protein veya ürik asit metabolizmasını etkileyen kalıtsal bozukluk neden olur. Eklem gutuna sahip olan bir kuş ağrıları sebebiyle tünemek yerine düz bir zemine oturmayı tercih etmektedir. Yürümekte zorlanan kuşlar gürültülü hale gelip yeşilimsi ishal ile beraber depresif ve su içmede azlık görülmektedir. Kuşunuz daha donuk görünüme sahip olmakla beraber dört ay ve üzerindeyse bu problemle karşılaşabilir.