Kuşlarda Görülen Ters Kursak Hastalığı Nedir?

Mantar hastalığı olarak bilinen Ters Kursak Hastalığı kuşların kursaklarının hemen altında bulunur. Hemen hemen tüm kümes hayvanları türleri arasında yer alan ters kursak hastalığı tedavisi önemlidir. Cadidiasis hastalığı nedeni aslında verilen yanlış yemlerden dolayıdır. Özellikle bozulmuş veya küflenmiş olan yemler ters kursak hastalığına neden olur. Bu nedenle hayvanlarımıza en kaliteli nemleri vermemiz gerekiyor.

Ters kursak hastalığı güvercinlerin kursaklarında oluşan şişmelerle kendini belli eder. Güvercinlerin kursağının altında yer alan yaralar kursağın şişmesine neden olabilir. Aynı zamanda yem yiyen güvercinler bu yaralardan dolayı kusarlar. Bu kusmalarda bazı durumlarda kan da görülebilir. Kümes hayvanlarında görülen kan izleri de bu hastalığın izini taşır. Güvercin kusarsa kusması normalden çok kötü kokar. Hastalığın diğer belirtileri de performans kaybı, kilo kaybı, iştahsızlık, çürümeler gibi durumlardandır. Kuşlarda ters kursak hastalığına karşı alınacak önlemler arasında:

Ayda bir kez kuşlara banyo yaptırın. Banyo suları için bazı karışımlar hazırlayın. Kuşlarınıza verdiğiniz yemlerin her zaman temiz ve taze olması gerekir. Ucuza kaçmayıp yemlerin kalitelisini seçin. Kuşlarınızı yakınen takip edin. Hastalık taşıyan güvercinleri hemen ayırın. Kuşlarınızı kapalı kümeslerde saklamayın. En son da kuşlarınızın kümeslerinizi her daim temiz tutmaya özen gösterin. Güneş ışığı görmelerine imkan sağlamalısınız. Kuşlarınızla ilgilenerek onların bakımını en iyi şekilde yaptığınız zaman daha iyi olduğunu görebileceksiniz.