Kuşlarda Bakteri ve Mantar Kaynaklı Deri Enfeksiyonları

Kuşlar, deri enfeksiyonu sorunuyla sıklıkla karşılaşır. Çeşitli mikroorganizmalar deri enfeksiyonlarına sebep olabilir. Bakteri ve mantar kaynaklı deri enfeksiyonları sıklıkla gördüğümüz enfeksiyonlar arasında bulunur. Bunun dışında virüs ve parazit kaynaklı enfeksiyonlarda kuşları rahatsız eder. Bakteri ve mantar kaynaklı deri enfeksiyonları özellikle deri bütünlüğünün bozulduğu veya derinin hassas olduğu durumlarda daha çok karşımıza çıkar. Kuşların yaşadığı travmalar, yaralanmalar, derinin uzun süre nemli kalması bazı durumlar arasında yer alır. Genelde kızarıklık ve şişlikle sonuçlanan deri enfeksiyonları tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara neden olur.

Kuşlarda Deri Enfeksiyonu Belirtileri

Kuşlarda karşımıza çıkan deri enfeksiyonu belirtilerinin türü ve şiddeti farklılık gösterse de ilerlemediği zaman genelde sadece deri ve tüyleri etkileyecektir. Eğer durum şiddetli hale gelip de tedaviye de geç kalınırsa bazı belirtiler görülebilir. Deri enfeksiyonlarında en sık görülen belirti kızarıklık olmaktadır. Kuşunuzun bazı bölgelerinde kızarıklık görülebilir. Bir diğer önemli etken ise kaşıntı olmaktadır. Kuşlar, gagaları ve ayaklarıyla sürekli olarak derisini kaşımak isteyebilir. Bu durum şiddetli hale gelirse derideki enfeksiyonlar daha da artış gösterebilir ve bu durumda da ülser gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Kuşunuzun derisinde şişlikler ve şişme önemli belirtiler arasındadır. Deri enfeksiyonlarıyla beraber genellikle kuşlarda tüy yapısı da bozulabilir. Tüm bunlarla beraber deride kabuklanma, tüylerde kabarma, tüy dökülmesi, tüylerin aralanması, deride kanama, derinin kötü kokması gibi bazı belirtilerle karşılaşılabilir.

Kuşlarda Deri Enfeksiyonu Tedavisi

Kuşlarda deri enfeksiyonu neden olan etkene göre farklı şekillerde tedavi edilebilir. Bakteriyel kaynaklı deri enfeksiyonlarında genellikle ağızdan verilen veya lokal olarak uygulanan antibiyotikler uygulanmaktadır. Mantar kaynaklı enfeksiyonlarda ise tedavi genelde daha uzun sürmektedir. Bu tarz tedavilerde genellikle lokal olarak uygulanan kremler ve spreyler kullanılabilir. Kuşlarda yaşanan bu enfeksiyonlara dikkat etmediğiniz takdirde kuşunuzun kendi kendine zarar verdiğini bile görebilirsiniz. Eğer deri enfeksiyonu olduğunu düşündüğünüz kaşıntı, kızarıklık, şişlik gibi belirtiyle karşılaşırsanız kuşunuzu vakit kaybetmeden bir veteriner hekime götürmeniz daha doğru olacaktır.