Kostüm Güvercini Özellikleri

Kostüm Güvercini Özellikleri diğer güvercinlere göre farklılık gösterir. Kostüm Güvercini yada Şebab güvercini adı verilen bu güvercinler uçuşlarına bakılmayan daha çok yerde olan ve kısa mesafeli uçuşlarda yetenekli olan, dış güzelliği ön plana çıkmış ol

Kostum Güvercini Özellikleri diğer güvercinlere göre farklılık gösterir. Kostüm Güvercini yada Şebab güvercini adı verilen bu güvercinler uçuşlarına bakılmayan daha çok yerde olan ve kısa mesafeli uçuşlarda yetenekli olan, dış güzelliği ön plana çıkmış olan ve süs güvercini olarak da bilinen bir güvercin türüdür. Fotoğraf çekmek için uygun bir tür olduğundan dolayı etrafta sıklıkla göreceğiniz bu kuşlar saf ırkların birbirleriyle melezlenmesi yoluyla türemiş bir ırktır. Fakat bütün ırkları sergilemek elbette çok zordur. Resim çekmek için uygun olan güvercin ırkı, duruşlarının kazandırdığı zarafetten ötürü resimlerde çok güzel çıkarlar. Diğer türlere göre daha fazla hareketli olmamakla beraber yerde beslenen, ele alışık ve ürkek olmayan tavra sahiptirler. Beslenme koşulları diğer türlerle aynıdır.

Kostüm Güvercini Fiziksel Özellikleri

Kostum Güvercini hem boyu hem yapısı hem de görünümüyle ön plana çıkan bir güvercindir. Boyu yapısı oldukça iri olduğundan dolayı omuzu geniş, beli, kuyruk üstü geniş olmalı, belinde leke ve toz olmamalı ve kanat düşürmemelidir. İri armut gibi kafaya sahip olan kostüm güvercinin gözü damarsız, açık sarı ile kemik beyazı arası renge sahiptir. Boyun bitiminden göğüs bitimine kadar beden rengi limon sarısı olmalı, kiremit rengi olmamalıdır. Parlak açık krem renginde olmalı ve mat olmamalıdır. Parmakları kalın uzun pençe gibi olmalı. Kuyruk fekleri uzun ve enli aynı zamanda beyazları da orantılı olmalı.

Genelde kısa mesafeli uçuş sergileyen, süslü ve tüylü yapılarıyla ön plana çıkan, pek çok güvercin türünde olduğu gibi uzun paçalara sahip olan kostüm güvercinleri fazla hareketli değillerdir. Bu nedenle yarış alanında pek de eğitilemezler. Daha çok meraklıları tarafından hobi olarak alınan güvercin türü hem zarif hem de estetik bir görünüş sağlar, bakımları diğer türlerine göre biraz daha özenli olmak gerekir. Her önüne gelen güvercin bakımı yapamayacağı gibi kostüm güvercini bakımını hiç yapamaz. Bundan ötürü bakımı gerçekten iyi yapacak kişiler tarafından güvercin beslenmesi şarttır. Güvercinlerin bakımını yaptığınız yerin onlara özel olmasına ve çok kalabalık olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.