Keşiş Papağanı Özellikleri

Genellikle sürü halinde yaşayan keşiş papağanları türlerine göre çok uysal ve devamlı değişen çevre koşullarına uyumludur.

 

Keşiş Papağanlarının Doğal Yaşam Alanları

Asıl yaşam yeri Güney Amerika olan Keşiş Papağanları ve alt türleri zamanla Arjantin, Paraguay, Bolivya, Brezilya ve Ururguay’da yaşam sürmeye devam ettiler. Daha sonraları insanlar tarafından yetiştirilmek, bakılmak üzere Kuzey Amerika, Mallorca, Fransa, İtalya, Almanya, Portekiz, İngiltere, Belçika ve İsveç ülkeleri başta olmak üzere Avrupa’da yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

Keşiş Papağanlarının Beslenme Şekilleri

Diğer kuş türlerinin aksine keşiş papağanları beslenme konusunda çeşitliliği sevmektedirler. Otsu bitkiler, tomurcuklar, cevizgiller, meyveler, böcekler, tohumlar, meyveler ve böceklerin larvalarını yemeyi severler. Yavru keşiş papağanları ise ilk haftalarda hayvansal besinler tüketmektedirler. Sürü halinde gezerken tarım alanlarına çokça zarar verdikleri için çiftçiler tarafından pek sevilmemektedirler.

 

Keşiş Papağanlarının Üremesi ve Yuvaları

Ağustos ve Kasım aylarında üremekte olan keşiş papağanlarının yumurtlama sayısı 5 – 6 arasındadır. Çok nadiren 8 yumurta da oluşabilmektedir. Yaklaşık 21 – 23 gün kuluçka süreleridir. Kuluçka süresini dolduran yavru keşiş papağanları 42 -45 gün sonra uçabilecek duruma gelmektedir. Uçmayı öğrenen yavrular 2 – 3 hafta içinde yuvadan ayrılarak anne ve babasından bağımsız olarak yaşayabilmektedir. Keşiş papağanlarını diğer bütün kuş türlerinden ayıran bir özellikleri de yuva şekilleridir. Diğer kuşlar yalnız yuvalarken keşiş papağanları ise 10 çift papağanın yaşayabileceği koloni şeklinde bir yuva yapmayı tercih ediyorlar. Yapılan koloni yuvalarında her çift için özel bir bölme yer almaktadır. Yuvanın güvenliği için çevresini dikenli dallar ile oluşturan keşiş papağanları yuvalarından yaklaşık 5 km uzağa bile gitseler geri dönüşü kolaylıkla bulabilmektedirler.

 

Keşiş Papağanlarının Fiziksel Görünümü

Dişi ve erkek keşiş papağanlarının görünümleri aynı renktedir. Yeşil renginin yanında mavi ve gri renkleri tüylerinde barındırmaktadırlar. Kanatlarında ise mavi, siyah, açık gri ve soluk mavinin tonlarını barındırmaktadır. Gaga renkleri ise açık kahve tonlarından oluşmaktadır. Göz çevresinde ise tüysüz gri halka yer almaktadır. Göz halkaları gibi ayakları da gri tonlarındadır. Keşiş papağanlarının boyları 23 – 31 cm arasındadır. Yaklaşık olarak 120 ile 140 gram arasında değişen ağırlıkları vardır.