Kekliklerle ilgili merak edilenler

Eti ve yumurtasıyla ön plana çıkan kekliklerin hem eti çok lezzetli ve yağ oranı da çok düşük olmaktadır. Kekliklerle ilgili tüm merak edilenleri siz değerli okurlarımıza bilgi vermek istiyoruz.

Eti ve yumurtasıyla ön plana çıkan kekliklerin hem eti çok lezzetli ve yağ oranı da çok düşük olmaktadır. Kekliklerle ilgili tüm merak edilenleri siz değerli okurlarımıza bilgi vermek istiyoruz. Genelde eti ve yumurtasıyla bilinen kekliklerin eti ve çok lezzetli ve yağ oranı çok düşük olmaktadır. Türkiye genelinde kınalı keklik, gül keklik, kum kekliği, taş kekliği gibi çeşitleri vardır. Türkiye genelinde ise en yaygın kınalı keklik bulunur. Ergin erkek kekliklerin ağırlıkları 550 gram 650 gram olmakla beraber ergin dişiler erkeklerden %10 daha hafif olmaktadır. 

Keklikler nasıl barınır? 

Keklik yetiştiricisi olan kişiler kümeste yer ya da ızgara sisteminde bakıldığı gibi kafeste de yapılmaktadır. Bir kafes içinde 45 ile 50 keklik bakılabilir. Metrekareye 5 ile 6 keklik gelecek şekilde olan yerlerde keklikler 3 dişi - 1 erkek veya 4 dişi - 1 erkek olarak gruplar halinde üretimler olur. Üretim başarılı olmakla beraber kekliklerin barınmasında temizliğe dikkat edilmesi gerekir. 

Kekliklerin kuluçka süresi 

Keklikler çiftleşme mevsiminde erkekleri yanındayken başka erkek istemeyerek dövüşmektedirler. Bundan dolayı keklikler çiftleşme döneminde birden fazla erkekli kafeslerde çiftleşme mevsimi başlamadan önceden erkekler konulması gerekir. Dişi keklikler ile erkek keklikler çiftleştiği zaman mart ve nisan aylarında yumurtlama başlayarak ve yaz ortalarına kadar devam etmektedir. Dişi keklikler 4 ayda yumurtlarken çiftleşme dönemine göre de yumurtlama süresi farklılık gösterir. 

Kuluçka makinesinin ısı ve nem değeri de farklılık gösterir. Kuluçka ısısı ilk 21 gün ısı 37,5 c, ilk 21 nem %60, son 3 gün ısı 36,5 C, son 3 gün nem oranı ise %70 olmaktadır. Kuluçkada keklik yumurtaları günde 4 defa çevrilir. Kekliklerde kuluçka süresi de 24 gün olmaktadır. Keklikler yumurtalar çıkış kısmında 3 gün kalırlar.