Karbonhidrat Ağırlıklı Güvercin Yemleri

Güvercinler genelde karbonhidrat ağırlıklı beslendiklerinde daha sağlıklı olurlar. Karbonhidrat ağırlıklı güvercin yemleri tükettikleri zaman hem daha sağlıklı hem de daha verimli olurlar.

Güvercinler genelde karbonhidrat ağırlıklı beslendiklerinde daha sağlıklı olurlar. Karbonhidrat ağırlıklı güvercin yemleri tükettikleri zaman hem daha sağlıklı hem de daha verimli olurlar. Özellikle karbonhidrat ağırlıklı güvercin yemleri arasında bulunan buğday çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Anadolu’da yaklaşık olarak 6000 yıl kadar önce buğday tarımı yapılıyordu. Binlerce çeşidi geliştirilmiş olan bu bitkinin büyük bir kısmı insanların besin amacı için kullanılmaktadır. Ayrıca bazı B vitamini çeşitlerinde az miktarda A vitamini içeren buğday bulunur.

Buğdaygiller ailesinde bulunan Arpa, güç iklim koşullarına uygundur. Türkiye’de buğdaydan sonra en çok yetiştirilen bu tahıl çeşidi güvercinlerin severek tükettiği tahıldır. Dünyada arpa üretiminin yarısı da hayvan yemi amacıyla yapılır. Buğdaygiller ailesinden Averna cinsi tahıl da Yulaftır. Buğday ve Arpa’ya göre yeni bulunmuş olan bu tahıl daha çok hayvan yemi olarak üretilir. Bir yulaf tanesinde yaklaşık %64 karbonhidrat, %12 protein, %6 yağ, %10 lif, demir, kalsiyum ve B vitamini bulunur.

Zea mays cinsinden bir tahıl olan Mısır da tahıl üretiminde buğdaydan sonra önemli bir yer tutar. Üretilen mısırın büyük bölümü besin ve hayvan yemi olarak kullanılır. Özellikle güvercinlerin sevdiği besinlerin başında yer alır. Güvercinlerin sevdiği bir diğer tahıl ise sorgum yani bilinen diğer adıyla Akdarı olmaktadır. Ot ve tane verimi yüksek bir tahıl türü olan Akdarı aynı zamanda kum darı ya da muhabbet darısı olarak da bilinir. Dünya tahıl üretiminde buğday ve mısırdan sonra üçüncü sırayı alan pirinç de su içinde yetişen tek tahıl bitkisidir. Karbonhidrat ağırlıklı olan bu güvercin yemlerini tüketen güvercinlerinizin hem daha sağlıklı olduğunu hem de daha verimli olduğunu göreceksiniz. Hastalıktan kaynaklanmayan rahatsızlıklarda kullanılacak olan bu besinler sizin bütçenizi zorlamayacak niteliktedir. Siz de eğer evinizde birden fazla güvercin yetiştiriyorsanız beslenme düzenlerine ve temizliklerine dikkat etmeniz gerekir. Dikkat etmediğiniz güvercinler kısa süre içerisinde hastalanarak size veda edebilirler. Yönlerini bulmasıyla ön plana çıkan güvercin yemlerine sitemiz üzerinden de ulaşarak satın alabilir ve evcil hayvanlarınızın hastalanmasını engelleyebilirsiniz.