Kanatlı hayvan vitaminleri nelerdir?  

Kanatlı hayvanlar için vitaminler hayati önem taşımaktadır. Yaşam standartlarını korumaları için gerekli olan tüm vitaminleri metabolizmalarına almaları şarttır. Kanatlı vitamini olarak belirlenen dozlar ise her kanatlı türü için ayrıca bir miktar olacakt

Kanatlı hayvan vitaminleri nelerdir?  

Kanatlı hayvanlar için vitaminler hayati önem taşımaktadır. Yaşam standartlarını korumaları için gerekli olan tüm vitaminleri metabolizmalarına almaları şarttır. Kanatlı vitamini olarak belirlenen dozlar ise her kanatlı türü için ayrıca bir miktar olacaktır. Bu nedenle uzman kişilerce vitamin takviyeleri yapılmalıdır. 

Hayvanların vücutlarında birçok aktivite için vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Tıpkı insan vücutlarında olduğu gibi ancak kanatlı hayvanlarda vitaminler son derece hayati ve önemli bir rol oynamaktadır. Tavuk vitamin fiyatları olarak sektörde ortalama bir bedel ile satışa çıkarılmaktadır. Fiyat olarak ortalama bir maliyet ile satışa sunulmaktadır. 

Kanatlı Hayvanlarda Vitamin Kullanımı 

Kümes hayvanlarında kanatlı vitamini olarak bazı vitaminler öncelikli önem arz etmektedir. Vitaminler genel olarak iki grupta incelenmektedir. Bunlar;

Suda eriyen vitaminler 

Yağda eriyen vitaminler 

Yağda eriyenler arasında A,D,E,K vitaminleri yer almaktadır. Kasların ve iskelet yapısının bu vitaminlere son derece ihtiyacı vardır. Bu nedenle eksik olması halinde hastalıklar meydana çıkacaktır. Tavuk vitamin fiyatları kullanıcıları için çok yüksek rakamlar ile kişilerin tercihlerine sunulmamaktadır. Son derece ulaşılabilir ürünler olarak satışlarda yerini almaktadır. Suda eriyen vitamin grubu ise B ve C grubu vitaminlerdir. Söz konusu B ve C vitaminleri vücutta depolanmamaktadır. 

Vitamin Eksikliği Durumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kanatlı hayvanlarda vitamin eksikliği genel olarak besinler ile bağlantılıdır. Ancak bazen farklı rahatsızlıklarında habercisi olabilirler. Bu nedenle hemen her kümes hayvanı için gerekli tedbirler düzenli aralıklar ile alınmaktadır. B grubu eksiklileri çoğunlukla iştah kaybı yaparken bazı durumlarda tüylerde dökülme gibi de kendini gösterebilmektedir. 

C grubu vitaminleri ise, metabolizma üzerinde etkilidir. Ve hayvanların hastalanma olasılıklarını arttıran bir durumdur. Bu nedenle belirli aralıklarda içtikleri suya C vitamini takviyeleri yapılmaktadır. Metabolizma gibi vücut bağışıklık sistemlerini dirençli tutmak için B ve C vitaminlerine hayati derecede ihtiyaçları bulunmaktadır. 

Yumurtlayan tavuklarda ise B grubu vitamin eksiklikleri hatta çoğunluklu B2 vitamini eksikliği yumurta kalitesini etkilemektedir. Bu nedenle söz konusu değerin yüksek tutulması noktasında besicinin özenli ve titizlikle bakım sürecini sürdürmesi gerekmektedir.