Kanarya Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Eğer sizinde bir evcil hayvanınız varsa ve bu hayvanınız kanaryaysa bazı noktaları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Özellikle kanaryanızın her zaman sağlıklı ve keyifli olması için onun kişisel bakımına dikkat etmeniz gerekir. Bu kişisel bakıma tırnak kesmek de dahildir. Kanaryaların tırnakları nasıl kesilir? Sorusunun cevabına gelin birlikte bakalım.

Kuş tırnaklarını kesmek için tasarlanan bazı zımpara kağıtları vardır. Bu zımpara kağıtları kanaryanızın tırnaklarını kısaltma konusunda size yardımcı olmayacaktır. Hatta tırnakları hassas olan kanaryanızın canını bile acıtabilir. Bundan dolayı kanaryanızın tırnaklarını keserken zımpara kağıdı kullanmamanızda fayda vardır. Bir diğer konu ise kuşunuzun tırnaklarını kesmeden önce veterinerinizle konuşmanız daha iyi olacaktır. Veterineriniz kuşunuzun tırnaklarının yapısını ve türünü göz önünde bulundurarak size özel tırnak kesimi ya da kanarya tırnak kesim makası önerebilir. Kanaryanızı kafesten tırnak kesimi için çıkartmadan önce odadaki tüm cam, kapı ve pencerelerin kapalı olduğundan emin olun.

Kanarya Tırnak Kesimi Yaparken Neler Gerekir? 

Kanarya tırnak kesimi esnasında ihtiyacınız olacak malzemeler:

  • Kuş tırnak makası,
  • Kağıt havlu,
  • Tek kullanımlık eldiven,
  • Havlu,
  • Kan kesici pudra,
  • Bir kişi,

Kanarya Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kanaryanızı nazik bir şekilde kafesten çıkarın. Tırnaklarını ışığa tutarak inceleyin. Eğer tırnakları hali hazırda soğuk renkteyse, kesim esnasında damara denk gelmeyeceğiniz ve tırnaklarını kanatmayacağınız anlamına gelmektedir. Kanaryanızı avcunuzun içinde ters çevirip, tırnakları size bakacak şekilde çevirin. Tek tek tırnaklarını kesin. Kanaryanın tırnakları ne kadar uzun olursa olsun her tırnağın ucunu kesmeye özen gösterin. Kuşunuzu strese sokmamak için işinizi çabuk bitirmeye ve sakin, rahatlatıcı bir ses tonuyla konuşmaya çalışın. Kanaryanın tırnaklarından biri kanamaya başlarsa her şeyden önce paniğe kapılmamanız gerekir. Tırnağı yavaş bir şekilde kağıt havluyla silin ve kan kesici olan pudraya batırın. Tüm tırnakları kestikten sonra kanaryayı nazik bir şekilde kafese koyun. Kanaryanın tırnaklarını kesmek, en az sizin kadar kendisi için de stresli bir durum. Zamanla her ikiniz de bu sürece alışabilecek ve tırnak kesme süreciniz keyifli şekilde geçecektir.