Kanarya hastalıkları ve tedavi yöntemleri

Kanaryalar yapıları gereği oldukça hassas kuşlardan biridir. Birçok çeşitli kanarya hastalıkları bulunmaktadır. Sıklıkla yem değiştirilmesi ya da uzun süre boyunca aynı yem ile beslenilmesi sonucunda hastalıklar oluşabilmektedir. Hastalıkların tedavisi ve

Kanarya hastalıkları ve tedavi yöntemleri

Kanaryalar yapıları gereği oldukça hassas kuşlardan biridir. Birçok çeşitli kanarya hastalıkları bulunmaktadır. Sıklıkla yem değiştirilmesi ya da uzun süre boyunca aynı yem ile beslenilmesi sonucunda hastalıklar oluşabilmektedir. Hastalıkların tedavisi ve süreci son derece basittir. Fakat kanaryaların oldukça iyi bir şekilde gözlemlenmesi gerekir. Kanarya soğuk algınlığı tedavisi doğru bir teşhis ile hemen uygulanmaya başlanması gereken bir süreçtir. 

Kanarya Kuşlarının Hastalıkları

 
Hastalıkların önlenmesi için çeşitli beslenme düzeni ile kanaryaların beslenilmesi gereklidir. Bu nedenle farklı kaplarda yemler verilerek beslenme çeşitliliği sağlanmalıdır. Beslenme sonucunda oluşan kanarya hastalıkları ise,
Halsizlik,
Kanamalar,
İshal,
Bronşit 
Ses kısıklığı, 
Aşırı yağlanma,
Ciddiyet ile yönetilmesi gereken önemli hastalıklar arasında yer almaktadır. 


Erken Tanı ve Tedavi Süreci 


Kuş besleyenlerin son derece titizlikle gözlemlemesi gereken kuş türleri arasındadır. Kanaryalar narin kuşlar olması sebebiyle hava değişimlerinden ve yem düzensizliği ya da değişikliğinden son derece fazla etkilenmektedir. Bu nedenle kanarya soğuk algınlığı tedavisi geciktirilirse, söz konusu hastalık kuş sağlığı için ölümcül sonuçlara yer açabilecektir. 
Hastalık başlangıç noktasında kanarya eski neşesinde değilse, kafeste hareket etmiyorsa ya da yemini yemiyorsa bu bir işaret olabilir. Dikkatlice gözlemlenmesi gereken bir durum oluşturmaktadır. Kanarya hastalıkları çoğu zaman kişilerin erken tanı koymalarına sebep olur. Kuşlar yapıları gereği hareketli ve neşeli bir yapıya sahip olmaları sebebiyle bir ses kısıklığı ya da halsizlik halini bakımını yapan kişi hemen fark edecektir. Bu nedenle erken tanı koyma noktasında en haberci kuşlardan da biri olduğu söylenebilir. 
Nezle ya da soğuk algınlığı mutlaka önemle tedavisi yapılması gereken kanarya hastalıkları arasında yer alır. Hava değişimine bağlı olarak kuşun bağışıklığının etkilenmesiyle nezle ya da soğuk algınlığı yaşamaktadır. Antibiyotik gibi gerekli ilaçların temini ve en kısa sürede tedaviye başlanması önemlidir. Ve tabi suyuna damlatılacak olan vitaminler aksatılmadan. Kanarya kuşları için vitamin bazen kafese bırakılacak bir parça yeşillik bile olabilir. Çeşitli beslenme alışkanlığı kazanmaları sağlıkları açısından oldukça etkili ve önemli olacaktır. Tedavi edilmeyen nezle ve soğuk algınlığı ise ölüm ile sonuçlanmaktadır.