Hayvanlar Neden Uyuz Olur

Uyuz bir deri hastalığıdır. Ülkemizde çok sayıda uyuz hastalığına yakalanan minik patili dostlarımız vardır.

Uyuz bir deri hastalığıdır. Ülkemizde çok sayıda uyuz hastalığına yakalanan minik patili dostlarımız vardır. Bu durum dışarda yani sokak hayvanlarının bit kene gibi dış parazitlerinin oldukça fazla olmasından kaynaklanır. Yani doğada yaşayan minik dostlarımızın evdeki evcillere nazaran uyuz olma olasılıkları daha yüksektir.

 Uyuzun bulaşma olasılığı yüksek olan şeylerden birincisi ortak kullanılan eşyalardır. Tasma, mama kabı, yatak gibi eşyalar bu duruma örnek gösterilebilir. Bu sebeplerden dolayı uyuz kolayca kapılabilir. Bu durumda ortak eşyaların hijyenine özen gösterilmelidir. Mesela mama kaplarının yıkanıp dezenfekte edilmesi hemen hemen her gün yapılmalıdır.

 Hayvanlar da ortak kap da ağız salyası yoluyla daha rahatça da kapılabilir, bir tek uyuz değil diğer hastalıklara da kapı açar ortak mama kapları ve eşyalar. Hijyen en büyük etken olmakla birlikte minik dostumuzun oynadığı girdiği yerlere dikkat edilmelidir. Aşılarını ve parazit ilaçlarını mutlaka alınmalıdır. İlaçları gününde ve doğru zamanda kurallara uygun bir şekilde verilerek takibi yapılmalıdır. Köpeğinizin de şahsi temizliğine özen gösterilmelidir ılık bir banyonun ardından diş bakımı yapılmalı ve ardından da iyice kurutulmalıdır.

 Doğa da oldukça yaygın ve kolayca bulaşan bir hastalıktır uyuz. Pire ve kenelerden direkt bulaşabilir. Temas ve dokunmadan da uyuz hızlı bir şekilde hayvan vücuduna giriş yapar. Bu sebeple herhangi bir uyuz belirtisinde;

 ( Köpeğinizin vücudunun belirli bölümlerinde tüy dökülmeleri olması, Az tüy olan bölümlerde şiddetli kaşıntı ve buna bağlı olarak kızarıklık ve kanamalar oluşması, Tüylerinin arasında kepeklenmeler olması, Derisinin sertleşmesi, Kulaklarının içinde sertleşme, kabuklanma. Uyuz belirtileri bunlardır. )

 -Bunlar gibi durumlarda hemen uzman veteriner kontrolüyle tedavi altına alınmalıdır. Verilen ilaç veya yöntemlerle uygun tedaviye başlanmalıdır.

 Ülkemiz De Yaygın Bulunan Türleri:

 -demodex

 -sarcoptes

 -otodectes

 -notoedves

 Çok yaygın uyuz çeşitlerinden birkaç tanesi yukardaki başlıklarda bulunmaktadır.

 Köpeklerdeki Uyuz İnsanlara Geçer mi?

 Uyuz hastalığı hem hayvanlarda hem de insanlarda olan bir hastalık olduğu için bulaşıcı konumdadır. Evcil hayvanınız bu hastalığa yakalanırsa yakın temas kurmamanız ikiniz ve aileniz için daha iyi olacaktır. Eğer köpeğiniz de açık bir yaranız varsa bulaşma ihtimali daha yüksektir. Bu süreçte olabildiğince uzak durulmalıdır.