Güvercinlerin Kur Yapma Şekilleri

Güvercin sahipleri için şüphesiz güvercinlerini izlemek çok zevk veren bir durumdur. Güvercinler, sağlıklı olurlarsa ve yuvaları da temiz olursa keyifleri de yerinde olacaktır. Yani güvercinlerde sağlıklı yaşamak ve sağlıklı yavrular üretmek önemlidir.

Güvercin sahipleri için şüphesiz güvercinlerini izlemek çok zevk veren bir durumdur. Güvercinler, sağlıklı olurlarsa ve yuvaları da temiz olursa keyifleri de yerinde olacaktır. Yani güvercinlerde sağlıklı yaşamak ve sağlıklı yavrular üretmek önemlidir. Hem dişi hem de erkek güvercinlerin birbirine kur yapma davranışları birbirlerine olan aşkını sergileyen bir durumdur. Güvercinler birbirlerini etkilemek için bu davranışı sergilerler. Bu davranışlara aslında guguklama denilse de kur yapma şekli de adı verilmektedir. Güvercinler birbirlerine kur yapabilirler. 

Dişi ve Erkek Güvercinlerin Kur Yapma Şekli

Hem dişi hem de erkek güvercinlerin birbirine farklı kur yapma şekli bulunmaktadır. Dişi ve Erkek Güvercinlerin Kur Yapma Şekli sırasına göre farklılık gösterir. Güvercinlerde de tıpkı insanlardaki gibi ilk adımı erkeğin yapması beklenir. Erkek güvercin ilk adımı attıktan sonra dişi güvercin eğer beğenirse o şekilde hareket sergiler ve güvercinini mutlu etmeyi başarır. Sizde bir güvercin bakıcısıysanız eğer güvercininizin her hareketini detaylı bir şekilde incelemeniz gerekir. İşte, kur yapma şekilleri. 

Öncelikle erkek güvercin, dişi güvercini kur yapmaya teşvik eder. Erkek güvercin, boyun kısmında yer alan tüyleri şişirerek dişi güvercini göz hapsine alır ve etkilemeye çalışır. Dişi güvercin bu çerçevede hareket ettikçe erkek güvercin de kuyruğunu yere vura vura dişi güvercinin arkasından koşar. Erkek güvercin özellikle çiftleşmek istediği güvercinin arkasından giderken eğer dişi güvercinin hayatında başka güvercin varsa onu kendinden uzak tutarlar. Dişi güvercin eğer erkek güvercini beğenirse yavaş hareket ederek erkek güvercinin yanına gelmesini sağlar. Eğer dişi güvercin erkek güvercine gagasını yaslarsa bir süre de aynı pozisyonda durur adeta dans eder gibi hareket ederse aşkını ilan etmektedir. Güvercinler çiftleştiklerinde kutlama zamanı gerçekleştirirler. Biraz sessiz, sakin, güvenilir bir yere geçerler. Erkek güvercin bu mutluluğu anlatmak isterse eğer kanatlarını birbirine çarparak üç veya dört kez havada gösteri yaparlar. 

Güvercin sahipleri eğer güvercinlerini iyi gözlemleyip, çiftleşme dönemlerini doğru takip ederlerse sağlıklı ve güvenilir bir güvercin yavrusu elde edebilirler. Özellikle üretim dönemi bakımına özen gösterdiğiniz zaman hem güzel hem de sağlıklı yavrular elde edebileceksiniz.