Güvercinlerde Solunum Yolu Hastalığı Ve Tedavisi

Güvercinlerde kronik solunum yolları hastalıkları olan bu hastalık güvercinlerde yaşanan hastalıklardandır. Güvercinlerde CRD Hastalığı olarak adlandırılan Solunum yolu hastalıkları 3 tanedir. Bu yazımızda sizlere söz konusu 3 hastalık hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Solunum yollarında gözlemlenen bu hastalıklar özellikle güvercinlerde çok yaygındır. Özellikle havaların soğumasına paralel olarak bu hastalıklarda da artma gözlemlenir. Bu hastalık aslında pek çok faktörün karşılıklı etkileşimi sonucu gelişir. Kuşlarımız için ölümcül bir hastalık olmamakla beraber ağır vakalar ölüm riskini taşımaktadır. Fakat CRD hastalıklarının başka hastalıklarla görülme oranı da güvercinlerin daha kötü olmasına neden olabilmektedir. Özellikle stres etmenleri, hijyenik koşullar gibi unsurlar hastalığın gelişmesinde önemli rol oynar.

Ornithosis Hastalığı

Chlamydia Psittaci adı verilen bakterinin neden olduğu Ornithosis hastalığı Psittacosis olarak da bilinir. Etken olduğu mikrop sebebiyle Chlamydia Hastalığı adıda verilir. Aslında klasik solunum yolu hastalığıdır. Kuşların dışında insan ve diğer memeli hayvanlarda da görülür. Hem RNA hem de DNA bulunduran bir bakteri olmakla beraber üreyebilmek için de içerisinde bulunduğu vücuttan bazı maddeleri temin etmek zorundadır.

Ornithosis Hastalığı uzun süre bir belirti göstermeyebilir. Fakat kuşun kaybına bağlı olarak kendini birden bire ortaya koyabilir. Öncelikle kuşunuzda yaşanan performans düşüklüğü en yaygın belirti olabilir. Daha sonra iştahsızlık, tüy kabartma, kilo kaybı, karışık tüyler, titreme, gerginlik, ishal ve solunum yolları hastalığı karşımıza çıkabilir.

One Eye Cold (Tek Göz Soğuk Algınlığı)

İlk belirtisi gözlerde yaşarma ve akıntıdır. Daha sonra kuşun gözünün etrafında yuvarlak bir halka şeklinde şişecek ve kızaracaktır. Su toplamış gibi bir görünüm olacaktır. Genellikle tek gözde ortaya çıkacaktır. Bu sebeple hastalığa One Eye Cold adı da verilir. Tedavi edilmezse gözün etrafına doğru yayılacak ve genişleyecektir. Gözlerde yaşarma ve akıntı mikroplu olmakta ve mikrobun etrafa bulaşmasına neden olacaktır.

Coryza

Akut Nezle adıyla bilinen Coryza hastalığına Hemophilus İnfluenzae adlı bir bakteri neden olmaktadır. Kış aylarında daha çok görülen bir hastalıktır. Hastalığın mikrobu güvercinin üst solunum yollarına yerleşecektir. Başlangıçta boğazda sümük salgısı benzeri balgam oluşacaktır. Bu oluşum gaga üzerinde ya da kenarında gözlemlenebilecektir.