Güvercinlerde Mycoplasmosis Hastalığı

Beslediğimiz hayvanlara çok özenle baksak bile bazen bizden kaynaklı olmayan sebepler ile belirli rahatsızlıklar yaşayabilmektedirler. İhtiyaçları olan besin değerlerine sahip besin ve yemleri versek, bakımlarına özen göstersek, temizliklerine dikkat etse

Beslediğimiz hayvanlara çok özenle baksak bile bazen bizden kaynaklı olmayan sebepler ile belirli rahatsızlıklar yaşayabilmektedirler. İhtiyaçları olan besin değerlerine sahip besin ve yemleri versek, bakımlarına özen göstersek, temizliklerine dikkat etsek, içtikleri suyu tazeleyip su kabını sürekli temizlesek de bazı hastalıkların önüne geçemeyebiliriz. Bu hastalıklardan biri de mycoplasmaisimli bakterinin sebep olduğu mycoplasmosis hastalığıdır. Halk arasında kronik nezle olarak da bilinmektedir. Mycoplasmosis hastalığı genellikle diğer solunum yolu ile bulaşan hastalıkların (Ornithosis, Coryza vb.) bir devamı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Erken teşhis etken tedavi ile güvercininizin sağlığına daha çabuk kavuşmasını sağlar. Bu nedenle güvercininizde herhangi bir belirti fark ettiğiniz zaman ilk olarak veteriner hekiminize danışmalısınız. Veteriner hekiminizin önerdiği ve izlediği tedaviyi eksiksiz ve doğru bir şekilde yapmalısınız. Doğru teşhis edilemeyen ve tedavisi düzgün yapılamayan hastalıklar ilerleyen zamanlarda daha çok sıkıntıya hatta ölüme bile sebep olabilmektedir. Bu nedenle veteriner hekiminize danışmanız çok önemlidir.

Mycoplasmosis Hastalığı Belirtileri

Mycoplasmosis hastalığı diğer solunum yolu hastalıklarının devamı ve benzeri olduğu için belirtileri de birbirine ciddi oranda benzemektedir. Güvercininizin boğaz, burun ve gırtlağında sümük benzeri bir salgı içeren balgam oluşmaktadır. Oluşan bu salgılı balgam güvercininizin gaga üzerinde ya da kenarında görülebilmektedir. Güvercininizin gagası açıldığı zaman bu sümük salgılı balgam, damak ve dil arasında tel bir şerit gibi uzanmaktadır. Güvercininizin burnunda ve burun çevresinde sümük salgısı oluşmaya başlamaktadır. Bu süreçte güvercininizin burnu da akabilmektedir. Sinüslerindeki şişmeye bağlı olarak alın bölgesinde ve yüzünde şişme gözlemlenebilmektedir. Aksırma oluşumu da bu hastalığın belirtilerinden biridir. Burnu tıkalı olduğu için gaga ile nefes alma, solumada problem, ateşinin derecesinde yükselme, özellikle geceleri hırıltılı soluma, hırıltılı ses çıkartma, uçma isteğinin ciddi derece azalması hatta çiftleşme döneminde çiftleşmeye isteksizlik ve çiftleşme sonucu yumurta üretiminde ciddi azalmalar bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtileri fark ettiğinizde veteriner hekiminize giderek kan testi yapılması doğru hastalığın bulunmasını sağlamaktadır. Mycoplasmosis hastalığında ölüm olayı neredeyse hiç görülmemesine rağmen tedavi edilmediği zaman başka hastalıklara sebep olarak güvercininizin hayatını kaybetmesine sebep olabilmektedir.