Güvercinlerde Haemophillus Hastalığı

Güvercinler doğada yaşarken bakımı, beslenmeleri ve hastalandıklarında tedavi olup olamamaları kendilerine aittir. Fakat evde beslediğimiz güvercinlerimizin bakımından, beslenmesinden ve her türlü hastalıklarda tedavi edilmesinde bizlere bağlılardır.

Güvercinler doğada yaşarken bakımı, beslenmeleri ve hastalandıklarında tedavi olup olamamaları kendilerine aittir. Fakat evde beslediğimiz güvercinlerimizin bakımından, beslenmesinden ve her türlü hastalıklarda tedavi edilmesinde bizlere bağlılardır. Bu yüzden evinizde beslediğiniz güvercinlerin bakımına ve beslenmesine özen göstermeniz çok önemlidir. Güvercininiz bakımına ya da beslenmesine özen göstermediğiniz zaman güvercininiz kolayca hastalanmasına ve bağışıklığının zayıflamasına sebep olmuş olursunuz. Bu konuya özellikle dikkat etmenizde fayda vardır. Çünkü birçok hastalığı sağlam beslenme ve güzel bakım ile önleyebilirsiniz. Güvercininiz bakımına ve beslenmesine özen gösterirken hastalanıp hastalanmadığını kontrol etmeyi unutmamanızda fayda vardır. Bazı hastalıkların belirtileri çok geç ortaya çıktığı için fark edilemeyebilir. Geç fark edilen hastalıkların tedavileri de geç ve zor olabilmektedir. Bu nedenle güvercininizi beslerken ve bakımını yaparken kontrol etmelisiniz. Eğer güvercininizde normal dışı bir durum ya da herhangi bir hastalığın belirtisi olabileceğini düşündüğünüz bir durum varsa öncelikle veteriner hekiminize danışıp doğru teşhis ile doğru tedaviyi uygulamalısınız. Güvercinlerde rastlanabilen hastalıklardan biri haemophillus bakterisinden ismini alan solunum hastalığıdır. Güvercinlerin solunum yollarına yapışan haemophillus bakterisi çeşitli sıkıntılara sebep olmaktadır. Haemophillus hastalığı doğrudan güvercine temas ile ya da haemophillus mikrobunu taşıyan göz ve burun akıntılarının bulaştığı toz ve dışkılar ile ya da güvercinlerinizin yemlerini yedikleri veya sularını içtikleri kaplar ile diğer kuşlara bulaşabilmektedir. Bu nedenle haemophillus hastası olan ya da olması şüphelenen güvercinler diğer güvercinlerden uzak tutulmasında fayda vardır.

Haemophillus Hastalığı Belirtileri

Haemophillus hastalığının en önemli belirtisi güvercininizin her iki gözünün kapağında belirgin bir şişme ve gözlerinde sulanmasıdır. Haemophillus hastalığı güvercininizin gözlerinde ve burnunda oluşan akıntılarla ilerlemeye devam etmektedir. Bu hastalığı diğer hastalıklardan ayıran en önemli belirti ise iki gözde de aynı anda görülmesidir. Hastalığın devam eden durumlarında gözlerin iç dokusunda şişme de gözlemlenmektedir. Solunum yollarına bulaşan bu hastalık nefes almakta güçlük yaşamak, aksırma gibi solunum yolları ile ilgili sorunlara sebep olmaktadır. Bu belirtileri fark ettiğiniz zaman güvercininizi muhakkak veteriner hekiminize götürmelisiniz. Doktorunuzun önerdiği tedaviyi doğru ve düzgün bir şekilde uygulamanız güvercininizin sağlığı açısından çok önemlidir.