Güvercinlerde Göz Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Özellikle güvercin besleyen kişilerin bildiği hastalıklardan olan göz nezlesi aslında çok önemli ve iyileşmesi zor bir hastalık değildir. Basit ilaçlarla iyileşen güvercin göz nezlesi insanlardaki kadar zor olmamaktadır. Lakin bu hastalıkta yapılması gereken en önemli şey gereken önlemlerin alınmasıdır. Bu hastalıkta gereken önlemlerin alınmaması güvercinler için büyük tehditler oluşturmakla beraber farklı hastalıklar da ortaya çıkarabilmektedir. Daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken en önemli şey vakit kaybetmeden hasta olan güvercinin veteriner hekime götürülmesi ve hekimin söylediklerinin yapılmasıdır. Veteriner hekimin tavsiyelerinin doğru bir şekilde yapılması kısa süre içerisinde güvercinlerin bu hastalıktan kolayca kurtulmasını sağlayacaktır.

Göz nezlesi güvercinlerde sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gerekir. Bu sorun her ne kadar küçük bir sorun gibi düşünülse de bazı zaman da hızlı bir şekilde büyüyen bir sorundur. Güvercin göz nezlesi sorununun oluşması için havanın hafif tozlu olması yeterli olacaktır. Kızarıklık şeklinde başlayan göz nezlesi kısa süre içerisinde diğer güvercine geçebilir. Bu bakterinin büyümemesi için erken teşhis konulursa göz sulanmaları ve göz kapanmalarının önüne geçilebilir. Göz nezlesi daha önce de söylediğimiz gibi tedavisi kolay olan hastalıklardan biridir. Bu sebeple hastalık fazla büyümeden önlenmeli ve o kadar da korkulacak bir şey olduğu düşünülmemelidir. Bu hastalıktan şüphelendiğiniz zaman vakit kaybetmeden kuşunuzu veterinere götürmeniz gerekir.

Güvercinlerde Göz Nezlesi Tedavisi

Güvercinlerde göz nezlesi probleminde kulaktan dolma bilgiler edinerek güvercinlerinize bilmediğiniz ilaçları vermemeniz gerekir. Piyasada yer alan ve çok fazla reklamı yapılan birçok ilaç bile sahte çıkarak yararından çok kuşunuza zarar vermektedir. Bu sebeple yapılan en büyük yanlış da insanların bilmediği ilaçları kullanmasıdır. Güvercinler için kullanılan ilaç her ne kadar veteriner hekim tarafından verilmiş olsa da kuşunuza fayda sağlamazsa kısa sürede kullanmayı bırakmalı ve ilacını değiştirmelisiniz. Öyle ki yanlış kullanım, aşırı dozaj gibi sorunlar güvercininizin zarar görmesine neden olabilir. Bazı zaman yanlış koyulan teşhisler de kuşunuzda farklı sorunlara neden olabilir. Bundan ötürü kuşunuzun veterinerine de önem vermeniz gerekiyor.