Güvercinlerde E-Coli Hastalığı Nedir?

Eshericia coli adında bir bakterinin neden olduğu e-coli hastalığı insanlarda ve hayvanlarda bağırsaklarda bulunan bu bakteri aslında bağırsak florasının bir parçası olarak bilinmektedir. Fakat özellikle hayvanlarda normalden fazla bulunması sonucunda kendini gösterecektir. Peki, Güvercinlerde E-Coli Hastalığı Nedir? Güvercinlerde E-Coli Hastalığı Belirtileri nelerdir?

Güvercinlerde e-coli hastalığının en önemli göstergesi ishaldir. Bu hastalığa yakalanan kuşlar hızlı bir şekilde elektrolit kaybına uğrayacaklardır. Özellikle küçük ve genç kuşları daha fazla etkileyecektir. Ani ölümle sonuçlanan vakalara neden olan e-coli hastalığı belirtileri farklılık gösterebilir. Çabuk bulaşan ve kolay yayılan bir hastalık olan e-coli hastalığı yetişkin kuşlarda çok görülmemektedir.

Güvercinlerde E-Coli Hastalığı Belirtileri

E-Coli hastalığının en belirgin belirtisi ishaldir. Kuşunuzun dışkısının rengi yeşil ve sarımsı bir tondadır. Hasta kuşlarda bağırsak iltihabına neden olduğu için dışkının kokusu normalden daha kötü kokar. Hasta kuşlarda performans tamamen düşecektir. Yem yemeye karşı da isteksizlik oluşur, aşırı ve çabuk zayıflama görülebilir. Hastalığa neden olan bakteri, kan dolaşımına girerek kuşun vücudunun herhangi bir organına yerleşebilir. Bu durum sonucu kuşta sistematik bozukluklar gözlemlenebilir. Mikrobun yerleştiği yere göre kuşunuzun tavır ve davranışı değişiklik gösterebilir. Kanatlarını düşürecek ve kanatlarını yerde sürüklemeye başlayacaktır. Eğer mikrop ayağa yerleşirse kuşunuz topallamaya hatta yürümemeye başlayabilir. Salmonella, Cocidiosis ve Hexamitiasis gibi hastalıklarda da bu gibi belirtilerle karşılaşılabilir.

E-Coli Hastalığı Tedavisi

E-Coli hastalığı bakteri kökenli bir hastalık olduğundan dolayı tedavisi de antibiyotiklerle yapılmaktadır. Amoxycilin, Trimetoprim ve Sulfadiazin, Furazolidon etken maddeli ilaçlar güvercinlerde e-coli tedavisinde kullanılabilir. Bu ilaçlar arasında Alfoxil, Atavetrin, Furavet kullanılabilir. Elbette kuşunuza uygun olan tedavi yöntemini size en iyi veterineriniz söyleyecektir. Eğer siz de böyle belirtilerle karşılaşırsanız endişelenmeden kısa süre içerisinde veterinere götürmeli, veterinerinizin önerdiği ilaçlara göre kuşunuzun bakımını yapmanız gerekiyor. Eğer kafanıza göre antibiyotik kullanırsanız kuşunuzu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağınızı da unutmamanız gerekir. Bu ilaçların nasıl uygulanacağı hakkında detaylı bilgiyi size yine veterineriniz verecektir. Kuşunuz veterinerden korkuyorsa eğer bu gibi durumlarda alıştırmakta fayda olduğunu unutmamalısınız.