Güvercinlerde Dış Parazit

Güvercin besleyen pek çok kişi parazitlerin önemini göz ardını ederek hastalık ve kötü performans riski alırlar. Güvercinlerde Dış Parazit ile ilgili siz değerli okurlarımıza bilgi vermeye çalışacağız.

Güvercin besleyen pek çok kişi parazitlerin önemini göz ardını ederek hastalık ve kötü performans riski alırlar. Hal böyle olunca güvercinlerin yaşadığı dış parazitlerin tedavisi de tartışmalı bir konu olmaktadır. Dış parazitle ilgili yalanlar ve yanlış anlamalar, vicdansız ilaç satıcıları ya da yanlış bilgi sahibi olmuş olan güvercin severler tarafından tartışmalar yaşanmaktadır.

Güvercinlerin yaşadığı dış parazitler bit, akar ve sinekler olmak üzere üç ana gruba ayrılır. Yaşanan bu dış parazitler güvercinlerinizi olumsuz olarak etkiler. Bu olumsuzluk onların normal yaşantısını da etkilemektedir.

Güvercinlerde Dış Parazitler

Güvercinlerde dış parazitler hemen her güvercin yetiştiricisinin yaşadığı sorunlardan biridir. Dış parazitler bitler, akarlar ve sinekler olmaktadır. Bu dış parazitler hem onların hayatını hem de sahiplerinin hayatını olumsuz olarak etkiler.

Güvercin Bitleri

Güvercin Bitleri, güvercinin bütün hayatını etkiler. Bu bitler kan emmemekle beraber tüylerde hasar meydana getirir ve tozlanmaya sebep olur. Güvercinin tüyünde olan bir çift bit 100 binden daha fazla hale gelebilir. Bitler, herhangi bir hastalık taşımasa bile güvercinlerin tüylerinin üzerinde bıraktıkları yumurtaları tüylerde hasara neden olabilir ve tahrişin dışında kaşıntıya neden olur.

Güvercin Akarları

Güvercin akarları, kırmızı akarlar, tüy akarları, tüy yolduran akarlar, tüy kalemi akarları, burun akarları ve bacak akarları olarak farklı şekillerde olur. Kırmızı akarlar çatı çatlaklar ve yarıklarda yaşarlar. Bu akarları tanımlamak için pamuk topları yumurtlama kasesi içine ve üzerine yerleştirilir. Tüy akarları ise kan emmek üzere kuşların tüylerinin üzerinde sürekli kalmaktadır. Tüy yolduran akarlar ise tüy şaftının tabanında ciddi tahrişe sebep olur. Burun akarları burun boşluklarında bulunur ve sinüslerin içinde tahrişe neden olur.

Güvercin Sinekleri

Güvercin sinekleri halk arasında at sineği olarak da bilinir. Bu sinekler kene gibi güvercinlerin üzerinden ayrılmazlar. Güvercinlerin tüylerinin hemen altına hızlı bir şekilde girmek için ayakları üzerinde kancalar vardır. Yuvalıkların etrafında kendi larvasını bırakarak yavrularda hafif ishale neden olan bir toksin bırakırlar.

Güvercinlerde Dış Parazitin Önemi

Güvercinlerde dış parazit önemli bir sorundur. Bu parazitlerin yaşam döngüsü ve beslenme alışkanlıklarını da dikkate almak önemlidir. Aynı zamanda özellikle güvercinler için gelişim sağlayan bir ürün kullanmanız önem arz eder. İvermektin, Vilmecrin gibi ürünlerin güvercinlere zarar veren küçük tip kan emicilerin harici varlıklara dezavantajları da vardır.