Güvercinlerde Cadidiasis Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sour Crop yani İngilizce adından çevrilerek ters kursak hastalığı olarak bilinen Cadidiasis hastalığının bir diğer adı da Candida’dır. Fakat bu hastalık aynı zamanda Mycosis, Muget, Yeast ve Trush olarak da bilinir. Cadidiasis de sindirim bölgesinde özellikle de üst sindirim kısmında bulunan bir mantar hastalığıdır. Mantar mikrobunun girerek hastalığa neden olan bölgede kuşların sağlığına önem verilmesi gerekir. Güvercinlerde verdiğimiz yemlere mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Verilen yemlerin taze olduğunun göstergeci bu yemlerin çimlenme yeteneğini kaybetmemiş olmasıdır.

Cadidiasis Hastalığı Belirtileri

Mantar mikrobu, küçük yaralara neden olabilir. Bu yaralar küçük boğulumlar oluşturarak zaman zaman taşlık adı verilen bölgeye yemlerin geçişini engeller . Bu durum bezlimi de de yemlerin birikerek burada şişmesine neden olur. Bu şişlik bezlimide yi çevreleyen kan damarlarına basınç yapar ve yer yer bu damarların patlayarak kanamasına neden olur. Bazı zaman yuva içinde gördüğümüz ve anlam veremediğimiz kan birikintilerinin nedeni de bu hastalıktan dolayı olabilir. Bunun dışında ağız içinde veya damakta görülen küçük beyaz mantar oluşumları hastalığı belirlememizi sağlar. Daha net olan ise bu göstergelerin dışında kayıtsızlık, iştah kaybı, ağırlık kaybı, kuşun performansında düşme, genç kuşlarda yavaş büyüme, yetişkin kuşların telek çürümesi gibi durumlar bu hastalığın belirtileridir.

Cadidiasis Hastalığı Tedavisi

Hastalığı deri enfeksiyonu şeklinde veya tüy çürümesi şeklinde devam etmesi durumunda banyo sularına karıştırılacak bakır sülfat sorununun çözümü için faydalıdır. Bakır sülfat sulandırma uygundur. Bunun için de 4.5 litre banyo suyuna yarım çay kaşığı ilaç karıştırmanız gerekir. Bakır sülfat, sülfürik asidin bakır okside etkimesi oluşan tuzdur. Parlak mavi kristaller halindedir ve piyasada da göz taşı olarak satılır. Kimyasal madde satan yerlerde de bulunan bu göz taşı harici veteriner tarafından önerilen ilaçlar kullanılabilir. Veteriner tarafından önerilen bu ilaçların eksiksiz bir şekilde kullanılması gerekir.