Güvercinler İçin Sarımsak Neden Önemlidir?

Güvercinler için sarımsak hem popüler hem de yaygın olarak kullanılan bir üründür.

Güvercinler için sarımsak hem popüler hem de yaygın olarak kullanılan bir üründür. Fakat güvercinler üzerindeki etkisi hakkında katı ve net bilimsel bilgiler çok azdır. Özellikle sarımsaktan üretilen tozlara, haplara ve yağlara kadar hemen her şey gıda mağazalarında, marketlerde sarımsak güvercinler için satılır.

Herşeyden önce çalışmaya dayanan bu mantık sarımsağın en iyi kaynağının taze sarımsak olduğu söylenmektedir. Sarımsak tozlarının, sıvıların ve yağların hazırlanışında üretim prosedürleri farklıdır. Sarımsağın içerisinde yer alan bileşiklerin hemen hepsi işlenmiş ürünlerde olsa da bu ürünlerden kaçınmak gerekir. Diğer bir konu ise sindirim sistemi ve vücut dokularında hastalık üretimi yapan bakteri, mantar ve mayaların, içme suyunda olan dönemde sayılarını azaltarak geçici bir antibiyotik etkisi sağlanabilir. Sarımsakta yer alan esansiyel mineral selenyum ve germanyum pek çok hastalık üreten organizma ile mücadele eder. Evcil hayvanlarda, güvercinin normal gelişiminde önem arz eder. Toksinlerden arındırıcı bir madde olarak bilinen sarımsak, kan temizleyici veya doku temizleyici olarak rol oynar. Bunun yanı sıra sarımsağın içerisinde yer alan kimyasal bileşiklerin vücuda zararlı maddelerin toksinleştirilmesi, nötralize edilmesi ya da yok edilmesi için bazı belirtiler vardır.

Yarış güvercinleri için sarımsak oldukça önemlidir. Fakat bilgisizliğimiz insanlar ve veteriner tıbbi toplulukları da dahil olmak üzere pek çok kişi tarafından paylaşılmaktadır. Sarımsak kullanımının çok olumlu etkileri vardır. Günümüzde sarımsak bazlı yağlar ve haplar önemlidir. Sarımsak etken maddelerinin ekstraksiyonunda daha yeni gelişmeler mevcuttur.