Güvercinim ishal oldu, ne yapmam gerek?

Güvercin bakımları yaşam kaliteleri anlamında yüksek bir önem taşımaktadır. Bu nedenle nasıl beslendikleri ve ne şekilde yaşam sürdükleri ayrıca yaşam kalitelerini etkilemektedir. Hareket halinde olan kuşlar için virüs ve bakterilerden etkilenmiyor olmala

Güvercinim ishal oldu, ne yapmam gerek?


Güvercin bakımları yaşam kaliteleri anlamında yüksek bir önem taşımaktadır. Bu nedenle nasıl beslendikleri ve ne şekilde yaşam sürdükleri ayrıca yaşam kalitelerini etkilemektedir. Hareket halinde olan kuşlar için virüs ve bakterilerden etkilenmiyor olmaları imkânsızdır. Çoğu Zaman güvercin dışkısı hastalıkları besleyicilerin yaşadıkları dönemsel sorunlar haline gelmektedir.  Dışkı problemleri yapıyorsanız bilinen ve güvenilir bir noktada ilaçlar temin edebilirsiniz. Bu konu da güvercin hastanem sitesi üzerinden de ilaçları temin edebilir ve kuşlarınızı tedavi edebilirsiniz. 


Güvercinlerin Dışkı Sorunları 

 
Güvercinlerde genel olarak dış etkenler sebebiyle dışkı problemleri yaşanmaktadır. Beslenme tarzları ve sahip olduğu hastalıkların bir belirtisi de olarak kabul edilir ishal olma durumu. Güvercin ishali ne geçirir soruları ise güvercin besiciliği yapanların en sık sordukları sorular arasındadır. Bu nedenle dönemsel olarak karşılaşılan bir ishal durumunda vitamin takviyesi yapmak suyunu birkaç damla şeklinde C vitamini yeterli olacaktır. 
Ancak ishal olmasının yanı sıra tüylerde dökülme sararma gibi farklı bulguları da varsa böylesi bir durumda uzman kontrolünde hastalığın teşhisi mutlaka yapılmalıdır. Güvercin ishali ne geçirir? Gibi sorulara verilebilecek yaygın cevaplardan biri de kullanılabilecek bir antibiyotik olacaktır. 


Güvercin Bakımında Hastalık Süreçleri 


Güvercinlerin hastalanmaları olağan bir süreç olarak görülmektedir. Tüy dökme dönemine kadar virüslere ya da bakterilere bağlı birçok hastalık taşıyıcısı olabilirler. Taşıyıcı olmalarının yanı sıra hastalıkları yaşayabilirler. Bu nedenle kuşların sürekli olarak gözlemlenmeleri son derece önemli olmaktadır. Gözlemleme süreci güvercin dışkısı hastalıkları tedavi süreçlerinde son derece etkili bir yöntemdir. 


Tüy dökme dönemine bu hastalıklar bir kuşun girmemesi gerekir. Eğer bu dönemde yakalanmışsa erken tedavi yöntemi olan antibiyotikleri güvercin hastanem sitesi üzerinden temin ederek en kısa sürede başlanmalıdır. 
Ağustos ve aralık dönemleri içerisinde kalan dönem tüy dökme dönemi olması sebebiyle bu dönemde kuşların son derece rahat ve sağlıklı olmaları bir yılı sağlıklı geçirmeleri açısından önemli olmaktadır. Söz konusu döneme girmeden gerekli vitamin ve mineral takviyeleri sağlanmalı ve bu dönemde güvercinler istirahat ettirilmelidir. Güvercin dışkısı hastalıkları oldukça önem verilmesi gereken hastalıklar arasındadır.