Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Güvercinler hemen her yerde görülen bir kuş türüdür. Güvercinler hakkında merak edilen en önemli detay ise güvercin yumurtasının kaç günde çıktığıdır.

Güvercinler hemen her yerde görülen bir kuş türüdür. Güvercinler hakkında merak edilen en önemli detay ise güvercin yumurtasının kaç günde çıktığıdır. Güvercin bakımı zor olduğu kadar çiftleşme sürecinden sonraki dönemde çok zor olmaktadır. Güvercinler çiftleştikten sonra yumurtlama dönemleri merak edilmektedir.  İşte, merak edilen detaylar...  

Güvercinler hem Türkiye içerisinde hem de diğer ülkelerde bilinen ve evcilleştirilen bir kuş türüdür. Bahsedilen bu kuş türü çok sayıda cinsten ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber Türkiye içinde 8 veya 10 tane güvercin cinsi hayatını devam ettirmektedir.  

Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çıkar?  

Güvercinler mevsimin etkisine göre yumurtasını çıkarır. Öncelikle mevsimin de etkisiyle beraber ve genel itibariyle yaz mevsiminin ortaya çıkmasıyla belli olur. Mart veya Nisan ayları arasında sıcaklığın ortaya çıkmasından sonraki süreçte güvercinler çiftleşme belirtisi gösterirler. Bahsedilen süreç birkaç gün olmakla beraber çiftleşmelerinin ardından beş gün sonra yumurta bırakmaktadır. 18 ile 20 gün kuluçka dönemiyle beraber değişim gösteren dişi güvercin veya erkek güvercin yumurtanın üstüne yatmaktadır.  

Güvercinler kuluçka dönemi sürecinde dişi veya erkek olan ebeveyn güvercinleri kursakları içinde yavrularını beslemek amacıyla kursak sütü biriktirmeye başlarlar. Genel olarak baktığımızda güvercin yumurtaları 17 gün ile 18 gün içerisinde çatlamakta ve yavru çıkarmaktadır. Sizinde eğer güvercininiz varsa çiftleşme ve yumurtlama zamanlarını takip etmeniz gerekiyor. Eğer takip etmezseniz yumurtlama döneminde sıkıntı yaşayacak ve güvercininizin sağlık durumu fazlasınca etkilenecektir.