Güvercin sağlık ve bakım ürünleri nelerdir?

Güvercin bakımı ve sağlıkları son derece titizlikle yapılması gereken önemli detaylardan biridir. Güvercin yetiştiricileri bilhassa tüy bakımlarında ciddi mesai yapmaktadır.

Güvercin sağlık ve bakım ürünleri nelerdir?


Güvercin bakımı ve sağlıkları son derece titizlikle yapılması gereken önemli detaylardan biridir. Güvercin yetiştiricileri bilhassa tüy bakımlarında ciddi mesai yapmaktadır. Güvercinlerin yıllık bir bakım planlamaları bulunmaktadır. Bir yıl içerisinde değişkenlik göstermektedir.

Dönemsel olarak yıllık bakım periyotları şu şekildedir:
Tüy Dökme Dönemi
Kış dönemi
Yavrulama dönemi 


Söz konusu üç dönem sağlıklı ve bakımlı olmaları için belirlenen önemli detaylar arasındadır. Güvercin beslemek psikoloji anlamında kuşun tüm ihtiyaçlarını gidermek anlamı taşıyacaktır. Psikolojik olarak ise tüy dökme dönemini tam olarak doğru ve etkin bir şekilde tamamlamayan kuşların sağlık sorunları oluşmaktadır. Tüy dökme dönemleri çoğunluk ile 1 Ağustos itibariyle başlar yılsonuna kadar devam eden ciddi önemsenmesi gereken bir süreçtir. Bu sebeple sağlıklı bir kuş için bu dönemin iyi geçirilmesi oldukça önemlidir. 


Güvercin Bakımı Konusunda Bilinmesi Gerekenler 


Güvercinlerin yıllık bakımları içerisinde ilk olarak ağustos ayına kadar bitirilmesi gereken farklı hastalıklara karşı bakımları ve kontrolleridir. Bu kontroller sonucunda uygun görülürse ilaçlar ile söz konusu hastalıklar tedavi edilmelidir. Güvercin bakımı noktasında en dikkat edilecek temel detay kuşun tüy dökme dönemini rahat geçirmesidir. 
Ağustos dönemi tüy dökme dönemi olması sebebiyle, hemen koyulan teşhisin ilaçlar ile iyileştirilmesi gerekir. Tüy dökme dönemine hastalıklar ile giren bir güvercin muhtemelen geri kalan bir yılı etkin ve sağlıklı olarak tamamlayamayacaktır. 


Güvercinlerin Sağlıklı Beslenmesi 


Güvercinlerin sağlıklı olarak beslenmesi noktası bilhassa kış dönemlerinde oldukça önemli olacaktır. Kuşların Mısır, Buğday ya da ne kadar arpa yedikleri doğru hesaplanmalıdır. Özellikle yavru almayı planladığınız bir güvercin besliyorsanız. Güvercin beslemek psikoloji olarak mutlu bir süreç içerisinde tüy dökme dönemini tamamlayıp hemen ardından 1 Aralık tarihi gibi bir süreçte başlamaktadır. 


Kış dönemi kuşların doğru beslenmesi gerekir. Bu doğru beslenme kuşların metabolizmaları için son derece önemli olan bir dönem olmaktadır. Önemli olan yavru alınmak istenilen bir güvercin aşırı hareket etmemesi sebebiyle fazla besleyip yağlandırılmamalıdır. Güvercinlerin kış dönemlerinde vücutlarını dinlendirmeleri oldukça önemlidir. Bu dinlenmeye ihtiyaçları vardır.