Güvercin Kümesi Nasıl Yapılır?

Güvercin besleme işine giren kişilerin aklına ilk gelen sorulardan biri de güvercin kümesi nasıl olmalı sorusu olmaktadır.

Güvercin besleme işine giren kişilerin aklına ilk gelen sorulardan biri de güvercin kümesi nasıl olmalı sorusu olmaktadır. Hemen her hayvanın önemli ve özel bir alana sahip olması gerekiyor. Güvercinlerin rahat bir yaşam sürmesi, sağlıklı olması ve soyunu devam ettirmesi için kendi alanlarında olması gerekiyor. Yuvada yada kümeste yaşamaları, besleyecek olan kişinin de ekstra iş yapmasını engelleyecek hem temiz hem de düzenli bir bakım süreci gerekir. Bu sebeple güvercin besleyecek kişilerin kümes ya da yuva hazırlaması gerekir. 

Kümes hazırlama aşamasına öncelikle gereken araç ve gereçlerin kaliteli bir şekilde temin edilmesi işi daha kolay hale getirecektir. Burada atlamamanız gereken en önemli detay her hayvanın yaşam şartı gibi güvercinlerin de hangi koşullarda yaşaması gerektiği önemlidir. Aksi takdirde yuvayı yapsanız bile şartlar uygun olmadığı takdirde bu yuva güvercinler için bir anlam ifade etmeyecektir. 

Güvercin Kümesi İçin Ne Gerekir? 

Güvercin kümesi yapmak için öncelikle bazı araç gereçlere ihtiyacınız vardır. Besleyeceğiniz güvercinlerin sayısına göre de kümesin boyutu artacaktır. Mesela bu ölçü 6 güvercinde 1-2 metrekare alan olabilirken daha fazla güvercin olduğunda bu alan artacaktır. 

Kümesi sağlam hale getirmek ve ayakta tutabilmek için çimento edinmeniz gerekiyor. Çimentoyu hazırlamak için suya ihtiyacınız vardır. Güvercinlerin beslenmesi için yiyecek ve içecek kaplarını almanız gerekiyor. Güvercinlerin vücut ısılarını dengede tutmak için uyuyup dinlenmesi sert olmayacak şekilde çalı toplamanız gerekiyor. Güvercin kümesini kurmak için teras katı ya da dama ihtiyacınız var. Kümesinizin dış hattını oluşturduktan sonra kiremit, tuğla ya da saç metallerle kapatabilirsiniz. 

Güvercin kümesi hazırlarken size en önemli tavsiyemiz yüksek zemin üzerine kurmanız gerekiyor. Bunun en önemli sebebi gün içinde güvercinleri saldığında geri dönmek istediğiniz yuvanın yerini daha iyi görebileceksiniz. Kümesin ya da yuvanın yapısında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sıcaklığı tam anlamıyla dışa yansıtmayan bir kurulum kurmanızdır. Sıcaklık dengesinin sağlanması için kiremit, kerpiç gibi malzemelerin kullanılması önem arz eder. Güvercin kümeslerini güneydoğu veya doğu yönüne kurmanız daha iyi olacaktır.