Güvercin eşe atılması nasıl yapılır?

Güvercin eşe atılması nasıl yapılır? Güvercin eşe atılmasını yapmak için öncelikle dikkat edilmesi gereken şey sağlık durumlarıdır.

Güvercin eşe atılması nasıl yapılır? Güvercin eşe atılmasını yapmak için öncelikle dikkat edilmesi gereken şey sağlık durumlarıdır. Güvercinler kolaylıkla eş tutan kuşlardır ve eş bulmaya hazır olan erkek ve dişi güvercin kafes içerisinde tutularak eşe hazırlanır aynı zamanda bu süreçte güvercine kenevir takviyesi yapılır. Kenevir takviyesi yapıldığında güvercin iyice kızışarak eş tutmaya hazır hale gelirler.

Eşe atılmaya hazır güvercinler için bir kafes temin edilebilir ya da özel yaptırılabilir. Kafese koyduğunuz güvercinin birkaç gün içinde eş tutmasını sağlayabilirsiniz. Eş tutarak yumurtlamaya hazır olan güvercinler daha sonra kümese alınmaya hazırdır. Güvercinlerin çiftleştiğini gördüğünüzde yavruları görmeniz çok yakındır. Çiftleşmeye hazır olan güvercinleri eşe atmak için önemli faktörlerden biri de güvercininizin ırk uyumudur. Çünkü ırk uyumu olmayan güvercinleri eşlediğimiz zaman kırma bir güvercin elde ederiz. Kırma güvercin yetiştiriciliği iyi bir durum olmamakla beraber güvercinler çiftleşme döneminde daha fazla öterler. Bundan dolayı dişi kuş ve erkek kuşu aynı kafes ortamında bırakmalı ve eşleşmesini beklemeliyiz. Erkek kuş öterek kur yapar ve kuyruğunu yere sürterek dişiye gösteri yapar. Dişi de göğsünü kabartarak erkek güvercine yürürse eşleşme yapmış olur. Eşleşme 18 gün sonunda yumurtanın yuvaya çıkmasına neden olur. Yumurtanın yuvaya konulması için süpürge çöpü kullanmalısınız. Yavrular çıktıktan sonra bu çöpler içerisinde hızla gelişirler. Baba güvercin de yavrulara kusarak onları beslerler.