Güvercin Cinsleri ve İsimleri

Geçmişten günümüze gelinceye dek güvercin beslemek en büyük hobilerden olmaktadır. Ülkemizde güvercin tutkusunun tarihi 1000 yıl öncesine dayanmaktadır.

Geçmişten günümüze gelinceye dek güvercin beslemek en büyük hobilerden olmaktadır. Ülkemizde güvercin tutkusunun tarihi 1000 yıl öncesine dayanmaktadır. Eskiden beri savaş ve kriz dönemlerinde beslenme oranı da düşüş gösteren güvercin beslenmesi bugüne kadar beslenmeye devam ediliyor. Değişiklik gösteren yaşam şartları ve yaşam yerleri sebebiyle güvercin beslenmesi tercih edilmese de aslında apartmanların çatı katlarında, küçük bahçelerde bile yetiştirilmektedir. 

Türkiye'de Görülen Güvercin Cinsleri ve İsimleri 

Türkiye'de görülen güvercin cinsleri ve isimleri araştırılmaktadır. Yalnızca ev teraslarında ve apartmanların çatı katında yanı sıra her şehrin parkında, balkonlarımızla sık gördüğümüz güvercinler hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Ülkemizde bulunan bazı güvercin türleri yaşam alanlarında değerlendirmek gerekirse pek çok farklı isim ve özellik karşısına çıkmaktadır. Türkiye'de görülen güvercin cinsleri: 

  • Kaya güvercini, 
  • Gökçe güvercini, 
  • Tahtalı güvercin, 
  • Kumru,
  • Evcil güvercinler, 
  • Üveyikler, 

Dünyada Az Bilinen Bazı Güvercin Türleri ve İsimleri 

Dünyada az bilinen bazı güvercin türleri ve isimleri farklılık gösterir. Türkiye hariç olmak üzere dünya üzerinde bilinen güvercin türleri olmaktadır. Bu türlerden bazıları: 

Kıvırcık Kanatlı Güvercin, 

Barb Güvercin, 

Somurtkan olarak bilinmektedir. 

Kumru'da Bir Güvercin Türüdür 

Dünya genelinde Streptopelia Decaocto olarak bilinen kumrularda bir güvercin çeşididir. Koyu gri olan kumrular aynı zamanda kolyeli güvercin adlandırılmaktadır. Gözleri açık gri olan kumruların ayakları kırmızı renktedir. Diğer güvercin türlerine göre en sık karşımıza çıkan türdür. Doğu Karadeniz kısımları hariç olmak üzere genelde insanların yaşamına yakın olan elektrik tellerinde telefon direklerinde evlerin çatılarında yaşamayı tercih ederler.