Güvercin Bilezikleri Neden Takılır?

Güvercin yetiştiricileri tarafından üretilen ve güvercinlerin kayıt altına alınması için ya da soy takibinin kolaylaştırılması için kullanılan aksesuardır.

Güvercin yetiştiricileri tarafından üretilen ve güvercinlerin kayıt altına alınması için ya da soy takibinin kolaylaştırılması için kullanılan aksesuardır. Bu amaçla kullanılacak olan bileziklerin kaliteli olması güvercininizin faydanın uzun süreli olması bakımından çok önemlidir.

Kalitesiz bir bilezik üzerinde güvercine ait yazılar ve çevresel faktörlerin etkisiyle zamanla silinebilir ve bilezik artık amacına hizmet edemeyecek hale gelebilir. Bu şekilde olan bilezikler fonksiyonel bir takip aracı işlevinden çıkarak süs olurlar. Kaliteli bir bilezikte, güvercinin kime ait olduğunun anlaşılması için isim, soy isim, telefon numarası ve bilezik seri numarası yazılabilir. Bu sayede eğer kuş kaybolursa bu bilezikler sarı, kırmızı, mavi, kahverengi, metalik gri, siyah gibi renklerde olur.

Güvercin bilezikleri ülkemizde olan kullanımından daha profesyonel olarak Amerikan Yarış Güvercinleri Birliği tarafından kullanılır. Bu nedenle her güvercinin sahip olduğu ırksal özellikler de bilekteki bileziğe yazılan kod içinde harfler ve sayılar özel bir format dahilinde farklı anlamlar içerir. Bu kodun anlamını Bant Listesine bakarak anlayabilirsiniz. Bu nedenle kaybolmuş bir güvercinin ırksal özellikleri bu listedeki kodlardan hangisine uyuyorsa o ırkın ihtiyaçları saptanabilir ve ona göre de kolayca bakım yapılabilir.