Gökçe Güvecini Özellikleri

Her türlü tane ve tohumla beslenen gökçe güvercini bazı zaman bitkileri, çiçekleri ve böcekleri de beslenme listesine ekler.

Görünüm olarak kaya güvercinine benzeyen gökçe güvercininin rengi kaya güvercinine göre koyu mavi ve kurşuni olmaktadır. Göğüs rengi erguvani olan bu güvercinin kuyruk sokumunda beyazlık yoktur. Kanatları üzerinde siyah şeritleri daha ince olmakla beraber gaganın dip kısmı kırmızı, ucu beyazımsı, ayakları ise kırmızıdır. Gözü koyu renklidir. Yaşlı ormanları seven gökçe güvercini kışın açık arazide bulunur. Avrupa’nın batısı ile İngiltere, Kuzeybatı Afrika, Balkanlar, Ege, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında görülür. Doğu Avrupa’da Rusya’da yaz göçmenidir. Her türlü tane ve tohumla beslenen gökçe güvercini bazı zaman bitkileri, çiçekleri ve böcekleri de beslenme listesine ekler. Yavruları 25 günde yem yiyecek şekle gelirler. Kuzey Avrupa popülasyonu tamamen göçmen iken, Güney Avrupa’da çoğunlukla yerleşiktir. Ülkemizde hem yerleşik hem de kuzeyden gelen göçmen bireylerdir. Boyları ortalama 60 ile 70 cm olan gökçe güvercininin gözleri renklidir.

Gökçe Güvercini ile Kaya Güvercini Farkı

Türkiye’de görülen güvercin türleri arasında yer alan kaya güvercini mavi bir gövdeye sahiptir. Kanatları ise açık kurşuni mavi renktedir. Her iki kanadında iki tane siyah şerit vardır. Gagasının altında küçük benekler onu diğer güvercinlerden ve gökçe güvercininden ayırır. Gagası ince olan kaya güvercinleri yabani olmakla beraber evcilleştirilmesi zordur. Kalın gagalı olanlar ise kolayca evcilleştirilir. Yine evcil kaya güvercinlerinin gagasındaki renk açıkken yabani olanlarda bu renk koyudur. Gökçe güvercini ile kaya güvercini arasında olan en önemli fark gökçe güvercininin kaya güvercinine göre renginin farklı olmasıdır. Boyu da daha fazla olmaktadır. Daha çok ağaç ve kayalara yuva yapmayı seven gökçe güvercini hemen her türlü tane tohumuyla beslenir. Kaya güvercini de beslenme düzeni yoktur. Önüne ne gelirse onu tüketebilen bu güvercin aslında en çok görülen güvercinler arasında yer alır.

Evlerde beslenebilen güvercin türlerinden olan bu güvercinleri siz de iyi bir şekilde besleyebilirsiniz. Onları beslerken kümeslerinin temiz olmasına ve beslenme düzenlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Evde beslediğiniz güvercinler yabani güvercinlere göre daha farklı bakıma muhtaçtır. Siz de evinize alarak güzel bir ortamda kuşunuzu besleyebilirsiniz.