Evcil Hayvan Sorunları Nelerdir?

Evde canlı beslemek çok büyük bir sorumluluk işidir. Her insanın yapamayacağı büyük bir devamlılık ve düzen ister. Heves olarak asla görülmemeli ve onlarında bir canı olduğu ve ihtiyaçları olduğu tıpkı insanlar gibi duyguları olduğu unutulmamalıdır.

 Evde canlı beslemek çok büyük bir sorumluluk işidir. Her insanın yapamayacağı büyük bir devamlılık ve düzen ister. Heves olarak asla görülmemeli ve onlarında bir canı olduğu ve ihtiyaçları olduğu tıpkı insanlar gibi duyguları olduğu unutulmamalıdır. Onlarında sevgiye ihtiyacı olduğu ve size bağlandıklarını terk edilince, bırakılınca üzüldüklerini hatta hayatlarını kaybettikleri bilinmeli ve iyice karar verip öyle sahiplenme yapılmalıdır ve sahiplenirken aldığımız canlıya göre gereken tüm eşyaları ve yediği içtiği besinler temin edilmelidir.
 

Hangi canlılar için ne tür gereklilikler vardır?
 

En çok bakılan canlılar arasında kedi ve köpek gelir ikisinin de ayrı ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır. Kediler doğaları gereği komutlara pek uymayı sevmezler genel olarak özgürce gezmek isterler canları istediğinde gelip kendilerini zaten sevdirirler. Yattıkları yeri benimserler genelde orada yatmayı severler bazen de gelip sizinle uyumak isterler kediler tamamen ruh hallerine göre hareket ederler fakat küçük komutları öğrenebilirler hayır kelimesini zamanla yasakları öğrenebilirler ve kedilerin genel olarak düzenli yaptırması gereken aşıları vardır ve bu aşılar özellikle parazitler yapılmadığında ölümcül sonuçlara bile yol açabilir.
 


 Bu konu dışında ise kediler kumlarına dışkı yaparlar ve kumlarını temiz kullanmayı severler eğer kum temiz değilse oraya yapmak yerine dışarıya yapabilir bu konuda çok dikkatli olunmalı ve titiz davranılmalıdır. Köpeğe gelecek olursak kedilerden çok farklı olarak köpekler komutları öğrenirler sadık olarak bilinirler köpekleri düzenli olarak dışarıya çıkarılması gerekir bu konu çok önelidir köpekler gezdirilmelidir. Sahiplenirken tüm bu özellikleri iyi düşünmelisiniz tuvalet eğitimini köpeğe vermek zaman alabilir ve bu süreçte köpek evin her yerine dışkılama yapabilir. Bunun eğitimi için kesinlikle sabırlı olunmalı ve şiddete asla başvurulmamalı sadece yapmaması gereken bir şeyi yaptığını belirtmek gerekir onun dışında ise köpek bezleri ve spreyler kullanılabilir eğitim tamamlana kadar. Köpekler size çok bağlanır sizi hayatlarının merkezlerine koyarlar köpeklerinde tıpkı kediler gibi ihtiyaçları vardır mamaları suyu asla ihmal edilmemelidir. Aşıları ve parazitleri düzenli olarak yaptırılmalıdır.
 
 Evde beslenen ve ilgi istemeyen başka bir canlı ise balıklardır sadece bakım isterler suyunu düzenli değiştirmek yemlerini düzenli vermek gerekir zamanı olmayanlar için mükemmel bir seçenek olabilir. Bir başka canlı olarak kuş da örnek verilebilir kuş için kafes besleme kapları gibi gereklilikler vardır kuşlarında dışarıya çıkması gereken zamanlar olabilir kuş cinsleri de araştırılmalı ve bunlara dikkat edilerek sahiplenilmelidir.

Hangi durumlarda zorluklar çıkabilir?

Her canlı sorumluluk ister her canlıya zaman ayırmak gerekir ve her canlı özen temizlik ve özveri ister. Bunun için bu büyük sorumluluğa girmeden önce tamamen tüm yönleri düşünülmeli ve iyice emin olmadan sahiplenme yapılmamalıdır. Her can bize emanettir alınan canları kendi kişiliğimize zamanımıza mesleğimize ve maddi durumumuza göre düşünüp karar verilmelidir. Eğer emin değilsek kesinlikle emim olmadan hayvanlar alınmamalıdır.