En İyi Papağan Yemleri

Papağan bakımının nasıl yapılacağını ve beslenmesini en iyi şekilde yaptığınız zaman evcil hayvanınızın daha mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Pek çok kişinin şüphesiz ilk hayvanı kuş olmaktadır. Kuş Türleri arasında en çok tercih edilen kuş türü ise şüphesiz Papağan olmaktadır. Papağan beslemek her ne kadar kolay gibi gözükse de papağan bakarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Özellikle En İyi Papağan Yemleri arasında yer alan yemlerden papağanınıza kullandığınız zaman hem papağanınız daha iyi beslenmiş olacak hem de daha sağlıklı olacaktır.

Papağan Nasıl Bakılır?

Papağanların bakımı diğer hayvanlara göre biraz daha farklı olmaktadır. Diğer evcil hayvanlara göre bakımı daha kolay olan papağanın bakımını yaparken bazı dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Öncelikle papağan satın alırken yavru bir çift almanızı tavsiye ederiz. Çünkü papağanları çift şeklinde büyütürseniz papağanınızın size daha yakın olduğunu göreceksiniz. Tek başına büyütülen papağanlar elbette sahibine daha çok bağlanacaktır fakat papağan yalnız kaldığı zaman psikolojik sorunlar yaşayabilir. Bundan ötürü papağan alırken öncelikle yavru bir çift almanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda ev ortamında yaşayan papağanın dışarıda hava alması da sağlık açısından çok önemlidir. Mutlaka ama mutlaka papağanınızı günde 1 saatte olsa balkona çıkarmalısınız.

Kafes Temizliğine Dikkat Edin

Kafes seçimi yaparken özellikle papağanın boyuna ve özelliğine uygun olarak seçilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda papağanınız için aksesuar ve oyuncak seçimi yapmalısınız. Papağanınızın kafesini temiz tutmanız çok önemlidir. Bundan dolayı haftada bir defa temizliğini yapmanız, ayda bir kere deterjanla yıkamanız, su ve sabunla ayrıntılı temizliğini yapmanız mutlaka önemlidir.

Tırnak Bakımı

Papağanınızın tırnakları çok uzunsa eğer veterinere götürerek tırnak bakımını düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Papağanlarda Beslenme

Papağanlarda beslenme yöntemi farklılık gösterebilir. Fakat papağan beslenmesinde yalnızca saf ay çekirdeğiyle beslemek yanlıştır. Bu şekilde papağanınızın sağlığını olumsuz olarak etkilemiş olursunuz. Papağan beslenmesinde yüzde 20 oranda yem veriyorsanız eğer yüzde 60 oranda meyve ve sebze vermeniz gerekiyor. Genellikle bu beslenme şeklinin tam tersi uygulansa da papağanınızın sağlıklı olması için bu şekilde beslemeniz önemlidir. Bunun haricinde papağanınızın eğer herhangi bir alerjisi yoksa tüm sebze ve meyveleri tüketebilirler.