Deste Kuyruk Güvercin Özellikleri

Deste Kuyruk Güvercin aynı zamanda Selçuk Güvercini ırkına mensuptur. Bildiğiniz gibi kuşlar her zaman görünümü ve renk özellikleriyle ön plana çıkarlar.

Deste Kuyruk Güvercin aynı zamanda Selçuk Güvercini ırkına mensuptur. Bildiğiniz gibi kuşlar her zaman görünümü ve renk özellikleriyle ön plana çıkarlar. Uçuruldukları takdirde evden fazla uzaklaşmamakla beraber çevresinde birkaç tur atarak dönerler. Düz oyun dedikleri tarzda uçarken tek takla adı verilen oyunda oynayabilirler. Fakat yerinden kalkmayıp oynamayan kuşlar da yetiştiriciler tarafından kabul edilirler. Kendilerine özgü küçük yapıları vardır. Bundan ötürü yetiştiriciler tarafından da küçük ve bodur olanları tercih edilir. Kısrak kafa şeklinde bilinen deste kuyruk güvercini gagaları orta uzunlukta, ağızları geniştir. Az da olsa gözlerinin içinde kırmızı çizgiler olabilir. Ayakları da kısa paçalı olan deste kuyruk güvercinleri yelpaze gibi bir görüntüye sahiptirler.

Deste Kuyruk Güvercin Özellikleri

Deste Kuyruk Güvercinleri genelde kuyruklarında olan telek sayısına göre bilinir. 24 ile 26 telek sayısına sahip olan bu güvercinlerin bazısında 36 telekte bulunabilir. Kuyruklarının içinin dolu olması ya da içi açık olması mümkündür. İçi dolu olan kuyrukta telekler alt alta dizilmiş şekildedir. Bunlar makbul kuşlar olarak bilinir. İçi açık olan kuyruklarda yer alan telekler alt alta dizilmiş şekildedir. Bu tip kuşlar da kılıncına dolma olarak bilinir. Özellikle kuyruklarının duruşu kafaya değecek olan deste kuyruk güvercinleri daha çok tercih edilir.

Anadolu Selçukluları ile ülkemize gelen bu kuş türlerinin renkleri genelde açıktır. Vücut renkleri açık mavi ile gri karışımı olan bu kuşların koyu gök rengi olan renge sahip olan veya beyazlığı fazla olanları yetiştirici tarafından tercih edilmez. Kuyruklarının ucunda yatay şekilde şerit bulunabilir. Telek uçları da kuyruk uçları da koyu renkli olan ama beden rengi açık olan kuşlar tercih edilir. Güvercini siz de satın alacaksanız eğer tüm bu özelliklere dikkat etmeniz gerekir.