Baytril %2.5 Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bayer firmasına ait olan bu ilaç köpeklerde, kedilerde ve kanatlılarda ağızdan verilen bir solüsyondur. Pozitif ve gram negatif bakterilerin neden olduğu bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılan bu hastalıkların tedavisinde kullanılan geniş çeşitliliği olan önemli bir antibiyotik olan Baytril ağızdan alınan bir solüsyondur. Mycoplasma, Escherichia coli, Salmonellosis ve Pasteurellosis gibi bakterilerin neden olduğu solunum yolu, sindirim sistemi, idrar yolu, üreme organları, dış kulak enfeksiyonlarında da etkili olan bu ilaç veteriner hekim tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Baytril %2.5 Kullanımı

Veteriner hekim tarafından önerilen bu ilaç başka bir şekilde kullanılması önerilmediği sürece kullanılan hayvanın canlı kilosuna göre her 1 kg için günlük 2.5 mg kullanılır. Yani hasta olan hayvan eğer 10 kg ise 25 mg yani 0,025 gram kullanılır. Şayet hasta şiddetli üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa her 1 kg canlı kilosuna günlük 5 mg kullanılır. Baytril %2.5 kullanımı da 3-5 gün ile sınırlandırılmalıdır. Su ile karıştırılarak verilmesi gereken bu ilacı kesinlikle süt ile karıştırarak vermeyin.

Baytril %2.5 Kuşlarda Kullanımı

Muhabbet kuşu, tavuk, güvercin gibi kuşlarda CDR Solunum yolu enfeksiyonlarında, göz sulanması, burun akıntısı, balgam, hıçkırık, nefes darlığı, salmonella, e-coli gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Özellikle kuşlar olmak üzere tüm kanatlılarda baytril ilacının %2.5 olan ürünü kullanılmalıdır. Veterineriniz başka bir yol belirtmedikçe her bir hayvan için 5 damla baytril içme suyuna karıştırılır. Bu sabah akşam olmak üzere 7 gün tekrarlanacaktır. Devam edilip edilmeyeceği konusunda veteriner hekiminizin önerisi geçerlidir.

Baytril %2.5 Yan Etkileri

Az da olsa baytril %2.5 kullanımında hayvanlarda bazen çırpınmalar yaşanabilir. Bu sebeple hayvanın merkezi sinir sistemiyle ilgili hastalığı olduğu biliniyorsa veya şüpheleniliyorsa dikkatli bir şekilde kullanılmalı ve kullanıldıktan sonra da hasta takip edilmelidir. İdrar yollarında kireçlenmeye neden olabilecek bu ilaç verilirken yanında mutlaka su verilmesi gerekir. Veteriner hekim tavsiyesi olmadan ürünü kendi imkanlarınızla kullanmayınız. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanması gereken bu ilaç herhangi bir yan etki oluşturduğunda hemen veterinere başvurmanız gerekir. Vakit kaybederseniz hastayı kaybettiğinizi görebilirsiniz.