Papağan vitamin ilaçları nelerdir?

Papağanların gelen olarak ihtiyaç duydukların en önemli vitamin B ve C grubu vitaminleridir. Papağan vitamin destekleri açısından zengin bir şekilde beslenmelidir. Bakımları ve beslenmeleri titizlikle yürütülmesi gereken papağanları faklı cinste olanları

 Papağan vitamin ilaçları nelerdir?


Papağanların gelen olarak ihtiyaç duydukların en önemli vitamin B ve C grubu vitaminleridir. Papağan vitamin destekleri açısından zengin bir şekilde beslenmelidir. Bakımları ve beslenmeleri titizlikle yürütülmesi gereken papağanları faklı cinste olanları da aynı şekilde beslenilmeye tabii tutulmaktadır. Genel olarak ihtiyaç duydukları bazı besinler vardır.
Buğday,
Darı,
Ay çiçeği 
Bu besin değeri yüksek gıdalara papağanların son derece fazla bir şekilde ihtiyaçları bulunulur. Diğer kuşlara göre de taze sebze ve meyve tüketmeleri en önemli farklılıklarıdır. Bu nedenle sebze ve meyve verilmesi oldukça uygun olacaktır. A vitamini bakımından zengin içerikleri olan besinler ise takviye gıda olarak verilmesi sağlıklı bir adım olacaktır. 


Papağan Bakımlarında Vitamin Kullanımı 


Vitamin olarak marka güvenilirliği oldukça yüksek ürünlere itibar etmek önemlidir. Bu nedenle güvenilir ve bilinen ürünlerin satın alınması son derece önemlidir. Güvercin hastanem tarafından satın alınabilecek olan ürünlerin güvenle kullanılması mümkün olmaktadır. Sultan papağanı vitaminleri farklı bir tür olarak biliniyor olsa da papağanların vücut yapıları birbirleriyle aynı oranda benzerlik göstermektedir. 
Vitaminlerin kullanımı konusunda önemli bir detay sürekli verilmemesidir. Her ay düzenli olarak vitamin takviyesi yapılmalı ancak bu takviyeler sadece ayın 3 ya da 4 günü kuşa verilmelidir. Jako papağan vitaminleri yine aynı şekilde uygulanmalıdır. C vitamini ve B vitamini olarak farklı vitamin gruplarını sırasıyla papağana vermek önemlidir.


Tüy Dökme döneminde Vitamin Takviyesi 


Papağanlar tüy dökme döneminde vitamin takviyelerine ihtiyaç duymazlar. Söz konusu dönem beklenen bir tüy dökme dönemiyse böyle bir ekstra işleme gerek olmayacaktır. Önemli olan papağanın yaşam koşullarının yüksek olması ve son derece sağlıklı bakılmasıdır. Tüy dökme dönemi olan ağustos ayına yaklaşmadan varsa tüm hastalıklarının tedavi edilmesi Papağan vitamin olarak tüm değerlerinin takviye edilmesi oldukça önemli olacaktır. 
Herhangi bir hastalık sebebiyle vitamin ilaçları kullanılacaksa uzun süreli kullanımlarda uzman kişiler tarafından onay alınarak ilerlenmesi gerektiği bilinmelidir. Vitaminler en fazla 4 gün boyunca üst üste uygulanması gereken önemli gıda takviyeleridir. Doğru ve sağlıklı bir şekilde beslenen papağanların çok fazla vitamin ihtiyacı bulunmamaktadır. Bu nedenle olası hastalıklara karşı da bir koruyu bağışıklıkları oluşacaktır.